Jak używać łańcuchów śniegowych?

l1

Łańcuchy śniegowe są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, kiedy wyjeżdżamy w miejsce, gdzie spodziewamy się dużej ilości śniegu.

l1

Jeżeli planujemy podróż w góry, gdzie mogą nas spotkać obfite opady śniegu, niskie temperatury prawdopodobne jest, że możemy natrafić na nieprzejezdne i zasypane śniegiem drogi. Zbawienne mogą się okazać wtedy łańcuchy śniegowe.

Jaki wzór?

Łańcuchy śniegowe zakładamy na koła napędzane. Ich rozmiar musi być dostosowany do rozmiaru kół. Są różne rodzaju łańcuchów – najlepsze są te, które mają ostre krawędzie, wżynające się w śnieg i lód. Łańcuchy różnią się od siebie wzorem w jaki ogniwa układają się na oponie, a także materiałem, z jakiego są wykonane. Przed kupnem powinnyśmy skonsultować wybór ze specjalistą.

Demontuj, gdy niepotrzebne

Pamiętajmy, aby łańcuchy zdemontować od razu kiedy z powrotem wjedziemy na asfaltową nawierzchnię. Jeżeli o tym zapomnimy, niszczyć się będą nie tylko same łańcuchy, ale także opony i nawierzchnia. W łańcuchach należy unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania. Nie powinno się także przekraczać prędkości 50 km/h.

Dodajmy jeszcze, że prawo o ruchu drogowym dopuszcza w Polsce używanie łańcuchów tylko na drogach ośnieżonych i oblodzonych. W naszym kraju obowiązują także na niektórych górskich drogach znaki nakazujące założenie łańcuchów.