Jak sprawdzić stan opon zimowych w naszym aucie?

Wielu kierowców już od kilku miesięcy jeździ na zimowych oponach. Jednak prawdziwa zima trwa dopiero od kilku dni. Czy tak długie utrzymywanie się dodatnich temperatur, niekiedy nawet powyżej 15 stopni Celsjusza nie wpłynęło negatywnie na stan zimowego ogumienia naszych samochodów? Jak sprawdzić czy opony w naszym aucie nie są starte bądź zużyte?

oponyStan ogumienia to newralgiczny parametr mający wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Opony zamontowane w naszym aucie należy stale kontrolować. Szczególnie ważna jest „kondycja” opon, na których poruszamy się zimą.

Tej zimy niskie temperatury oraz śnieg pojawiły się dopiero pod koniec stycznia. Jeśli ktoś wymienił opony na zimowe w październiku mógł nadmiernie je zużyć. Dlatego
w tym roku warto przyjrzeć się oponom zamontowanym w aucie nieco dokładniej. Szczególnie, że wiele osób planuje wyjazdy na ferie zimowe.

Kiedy zmieniać opony?

Zgodnie z zaleceniami producentów opon wymianę ogumienia należy przeprowadzić w momencie, kiedy średnia temperatura nie będzie wyższa niż 8 stopni C. Nie wpłynie to znacząco na parametry prowadzenia pojazdu, ani na zużycie opony zimowej. Jednak kiedy temperatura jest wyższa niż 10 stopni C, opona zimowa może zacząć zużywać się nieco szybciej, a jej zachowanie podczas jazdy może nas zaskoczyć.

Bieżniki opon zimowych stworzone są z bardzo miękkiej mieszanki gumy, kauczuku u sadzy, dzięki czemu tworzywo nie twardnieje nawet przy temperaturach poniżej zera. Konstrukcja ma zapewniać możliwie najlepszą przyczepność i właściwe odprowadzanie śniegu i błota pośniegowego. Przy wyższych temperaturach, opona nagrzewa się i nadmiernie zużywa podczas np. gwałtownego hamowania.

Kontroluj stan ogumienia

Jeśli mamy zamontowane nowe opony nie musimy się obawiać o ich stan. Nawet jeśli zrobiliśmy wiele kilometrów, temperatury tej jesieni nie były, aż tak wysokie, aby zaszkodzić nowemu ogumieniu. Bieżnik w oponie zimowej jest na tyle głęboki, iż wciągu kilku miesięcy nie zużyje się nadmiernie nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Uważniej musimy przyjrzeć się oponom, kiedy użytkujemy je już kolejny sezon. Wtedy przede wszystkim należy zwrócić uwagę na głębokość bieżnika oraz sposób jego zużycia. Zimowe opony powinny mieć bieżnik o głębokości minimum 4 mm. Ważne jest również to, czy nie jest nierównomiernie zużyty.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Istotna jest także kwestia kontroli ciśnienia w oponach. Jego wartość powinna być zgodna z zaleceniami producenta samochodu, które umieszczone są najczęściej na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub na klapce wlewu paliwa. Nieprawidłowa wartość ciśnienia znacząco zmienia parametry jezdne pojazdu, wpływa ujemnie na zużycie opon, a przede wszystkim na bezpieczeństwo.

Warto pamiętać, aby kontrolować opony w naszym aucie. Czasem przy rutynowym sprawdzeniu ich stanu możemy zauważyć drobne, ale niebezpieczne uszkodzenia.

Źródło: Vianor