Jak prawidłowo oczyścić szyby samochodowe z lodu?

Oblodzone szyby samochodowe są prawdziwa udręką, szczególnie jeśli śpieszymy się do pracy. Warto wiedzieć jak szybko, skutecznie a jednocześnie bezpiecznie poradzić sobie z oczyszczeniem ich z lodu.

Skrobanie szyb

Jednym ze sposobów na pozbycie się lodu z szyb auta jest ich skrobanie. Oczywiście używamy do tego tylko specjalnych skrobaczek do szyb, które możesz nabyć nawet za około 5 złotych. Skrobaczki takie można kupić wszędzie, często w zestawie znajduje się także miotełka oraz rękawice. Do wyboru masz rozmaite modele: mniejsze, większe, z dłuższą rączką… Podstawowe zalety skrobaczek to niska cena i krótki czas skrobania szyb. Niezależnie od tego czy warstwa lodu na szybie jest mała czy duża – skrobaczka poradzi sobie wręcz błyskawicznie. Poza tym skrobaczka może nam posłużyć przez długi czas. Jeśli jest nowa, nie popękana i nie zniszczona, to spokojnie będziesz mogła używać jej nawet kilka sezonów.

Z drugiej strony skrobaczki mogą zarysować szybę. Pamiętaj także o delikatnym usuwaniu lodu w okolicach uszczelek. Zbyt gwałtowne ruchy mogą je uszkodzić.

Odmrażanie szyb

Drugim sposobem na oczyszczenie szyb samochodu z lodu jest ich odmrażanie. Odmrażacze to wygodą i doskonała alternatywa dla tradycyjnych skrobaczek. Preparaty tego typu są równiez bardzo łatwo dostępne. Do wyboru masz odmrażacze w sprayu lub w atomizerze (w płynie).  Ich stosowanie jest banalnie proste – wystarczy spryskać szyby samochodu i zaczekać na efekt, najlepiej w ciepłym i ogrzanym samochodzie. Następnie należy przetrzeć szyby szczotką lub skrobaczką i gotowe.

Stosując odmrażacze nie musisz martwić się o zarysowanie szyb czy uszkodzenie uszczelek. Musisz natomiast poświęcić odrobinę więcej czasu na zapewnienie sobie odpowiedniej widoczności przed wyruszeniem w trasę, szczególnie przy grubej wartwie lodu.