Główne powody kłopotów z ogumieniem?

opony

Opony to jedyny element w samochodzie, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Musimy wiedzieć, co może być przyczyną ich ewentualnych problemów.

opony

Jedną z głównych przyczyn problemów z ogumieniem jest nieprawidłowe ciśnienie. Odnosi się to zarówno do zbyt niskiego, jak i zbyt wysokiego ciśnienia. Nieprawidłowe ciśnienie nie tylko wpływa na szybsze zużycie opon, ale także obniża komfort podróżowania. Zwykle nieprawidłowe ciśnienie powoduje, że opony zużywają się nierównomiernie, a to może mieć istotne znaczenie ze względu na trakcję i długość drogi hamowania.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na zużycie opon jest ich nadmierne obciążenie. Każda opona posiada maksymalne możliwe obciążenie, zaś wartości tej nie należy przekraczać! Zbyt duży nacisk na oponę będzie powodował wzrost temperatury opony, a stad już prosta droga do jej uszkodzenia.

Równie istotny wpływ na stan opony co wyżej wymienione czynniki ma przestrzeganie limitu prędkości. Zbyt duża prędkość także może doprowadzić do przegrzewania się ogumienia. Może to doprowadzić do jej uszkodzenia, także podczas jazdy z dużą prędkością…