Dziecko na pokładzie!

0

W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 centymetrów wzrostu przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Oznacza to, że możemy wykorzystać podstawkę, siedzisko, czy gondolę. Każde z nich musi posiadać atest.

Dzieci, które jeszcze nie ukończyły 12 lat, a ich wzrost jest wyższy niż podany w przepisie nie muszą korzystać z tego typu udoskonaleń.

– Zastosowanie takich urządzeń ma na celu zapewnienie dziecku optymalnej wysokości do zapięcia pasa bezpieczeństwa. W regulacjach prawnych, podana granica wieku nie jest jedyną decydującą wytyczną określającą zastosowanie fotelików – informował Dariusz Fleischer, z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Wymóg zastosowania urządzeń zabezpieczających nie dotyczy także przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem policji, oraz pogotowia ratunkowego.

Coraz więcej taksówek posiada foteliki

– Mimo tego, wyniki kontroli taksówkarzy przeprowadzonych przez policję wyraźnie wskazują, iż coraz więcej kierowców dysponuje takimi urządzeniami – mówił policjant.

Oprócz przepisów określających zastosowanie fotelików ochronnych, jest też taki, który w określonych warunkach zakazuje ich użycia. Zgodnie z artykułem 45 ustawy prawo o ruchu drogowym zabrania się „przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera”. Czy zatem, w sytuacji, kiedy w ten sposób przewozimy dziecko jednocześnie wykorzystując możliwość odłączenia poduszki powietrznej w którą zaopatrzone jest nasze auto, łamiemy prawo?

– Według zapisu ustawy tak, ale każdy rozsądny policjant podczas kontroli auta, widząc dziecko w foteliku na przednim siedzeniu pasażera, którego status poduszki powietrznej jest nieaktywny nie ukaże kierowcy mandatem karnym- wyjaśnia Dariusz Fleischer.

Z przodu bezpieczniej

Usadowienie niemowlęcia z tyłu auta jest niewygodne i co ważniejsze również niebezpieczne dla życia dziecka jak i samego kierującego. Wówczas bowiem lusterko wsteczne w pojeździe wykorzystywane jest niezgodnie z jego przeznaczeniem, ponieważ zamiast kontrolować drogę z tyłu samochodu, służy do obserwacji dziecka.

Taryfikator mandatów

Za przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub urządzeniem służącym do tego celu, oraz według przepisu, przewożenie siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera wymierza się mandat karny w wysokości od 100 do 300 złotych.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułBy żyło się lepiej
Następny artykułDopasuj pasy!