Dołącz do akcji i zadbaj o bezpieczną jazdę

W najbliższą sobotę, 26 października rozpocznie się ogólnopolska akcja Michelin i Statoil Fuel & Retail Polska „Ciśnienie pod kontrolą”. Na 30 stacjach Statoil, zlokalizowanych we wszystkich województwach, będzie można bezpłatnie zbadać opony pod okiem ekspertów. Pomiary ciśnienia, głębokości bieżnika oraz porady dotyczące prawidłowej eksploatacji potrwają do 30 października. Organizatorzy liczą, że akcja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach podczas dnia Wszystkich Świętych.

To już 9. edycja akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”, której celem jest wzrost świadomości polskich kierowców dotyczący znaczenia prawidłowego ciśnienia w oponach dla bezpieczeństwa i ekonomiki jazdy. Od rozpoczęcia jej pierwszej edycji w 2005 roku, świadomość kierowców zwiększyła się o 20 procent.

Z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor na zlecenie Michelin wynika, że połowa kierowców sprawdza poziom ciśnienia w oponach rzadziej niż raz w miesiącu.

Badania  dowodzą, że niewłaściwe ciśnienie w oponach wpływa na:

  • bezpieczeństwo jazdy, zmniejsza  przyczepność i wydłuża  drogę hamowania;
  • trwałość opony, skraca okres użytkowania opony o jeden sezon;
  • ekonomię i ekologię jazdy – nieprawidłowo napompowana opona zwiększa  zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

Poziom ciśnienia powinien być dostosowany do zaleceń producenta samochodu i aktualnego obciążenia auta. Dokładne wartości znaleźć możesz na przykład na klapie wlewu paliwa, w schowku lub na słupku przy drzwiach kierowcy. Kontrolę powinny być wykonywane przynajmniej raz w miesiącu, ale przede wszystkim przed każdą dalszą podróżą. Pomiar powinien być wykonywany „na zimno” – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. W przypadku badania opon rozgrzanych, do zalecanej wartości trzeba dodać 0.2 bara.

Akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” odbędzie się w dniach 26-30 października 2013 roku, w godzinach 11:00 – 20:00 na 30 stacjach Statoil w całej Polsce.