Przejdź na jasną stronę drogi

Fundacja Marsz Zebry wraz z Autofederacją organizuje wielki Piknik poświęcony bezpieczeństwu na drodze. Odbędzie się on w dzień powrotu z długiego majowego weekendu – 6 maja 2012 roku w Warszawie.

Impreza organizowana jest wraz z Komendą Stołeczną Policji, a na Pikniku będą obecni funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KSP, Kompanii Motocyklowej, a nawet Orkiestry Reprezentacyjnej KSP, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej. Przewidziano atrakcje dla dzieci i dla dorosłych. Coś dla siebie znajdą miłośnicy pływania, motorów, samochodów (także tych starych), a nawet fani wspinania. Eksperci będą udzielać porad dotyczących bezpiecznej jazdy, udzielania pierwszej pomocy czy zdrowego stylu życia.

Nie tylko dla kierowców

Wakacje to cudowny czas. Opalenizny, przygód i miłych wspomnień. Warto dobrze przygotować do nich siebie i dzieci. Najlepiej w radosnej, piknikowej atmosferze. Bądźmy bezpieczni, cieszmy się życiem – mówi Anetta Czapska, Prezes Fundacji Marsz Zebry. – Nasze działania spotykają się z szerokim odzewem mieszkańców Polski i mediów ogólnopolskich. Mam nadzieję, że i tym razem zainteresujemy szeroką grupę ludzi – dodaje Czapska.

Na pikniku Przejdź na jasną stronę drogi Komenda Miejska Straży pożarnej przeprowadzi symulacje wypadku drogowego wraz z pokazem postępowania z rannym w zakleszczonym samochodzie. Odbędzie się także pokaz gaszenia samochodu z instruktarzem prawidłowego używania gaśnicy. Ratownicy WOPR mają uczyć bezpiecznych zachowań nad wodą. Odbędzie się też nauka pływania dla niemowląt. Komisariat Rzeczny Policji zaprezentuje możliwości wodnego poduszkowca. W miasteczku ruchu drogowego Komendy Stołecznej Policji będzie można uczyć się poruszania i bezpiecznych zachowań na rowerze. Goście będą mogli też spróbować swoich sił w chodzeniu po skałkach i dowiedzieć się jak bezpiecznie uprawiać ten sport.

Wspólnie zbudujmy przejście

Jedną z najważniejszych atrakcji będzie całodzienna budowa z dziećmi długiego na kilkanaście metrów przejścia dla pieszych. Przy dobrej zabawie i wspólnym śpiewaniu piosenek najmłodsi będą się uczyć zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i zasad ruchu drogowego.

– Piknik organizowany przez Fundację Marsz Zebry to wspaniała inicjatywa, z którą utożsamiam się w 100%. Mam nadzieję, że dzięki takim akcjom będziemy zawsze bezpiecznie wracali z podróży do domu – mówi Agnieszka Zydroń, Ambasador Autofederacji. – Podczas Pikniku chcę opowiedzieć przede wszystkim najmłodszym jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Byłam nastolatką, gdy zostałam ofiarą wypadku drogowego i to wydarzenie przewróciło całe moje życie do góry nogami. Niech moja historia będzie dla nich przestrogą – dodaje Zydroń.

Festyn będzie wspierać ,,LEGION 501″. Polski oddział fanów „Gwiezdnych Wojen”. Osoby te, w oryginalnych strojach ze „Star Wars” będą mówić dzieciom nie tylko o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Otworzą także swoje miejsca gdzie dzieci będą mogły porozmawiać i pobawić się z nimi. To właśnie „Legioniści” będą budować z dziećmi przejście dla pieszych i przeprowadzać je przez nie na jasną stronę drogi.

Piknik Przejdź na jasną stronę drogi odbędzie się 6 maja 2012 roku w godzinach 10.00 – 18.00 na terenach przylegających do Centrum Olimpijskiego w Warszawie. Patronat nad imprezą objął Pan Krzysztof Bugla, Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.