Zmęczenie jak promile

0

Po 24 godzinach bez snu trzeźwy kierowca zachowuje się jak kierujący, który ma we krwi 1 promil alkoholu! Badania wykazały, że osoby zmęczone wykonują różne zadania tak, jak pod wpływem alkoholu. Wysokie temperatury dodatkowo wzmagają zmęczenie.

– Organizm w ramach walki z upałem poci się. Powoduje to odwodnienie i spadek ciśnienia krwi. Efektem jest pogorszenie się naszego samopoczucia i wzmożone zmęczenie – podkreśla prof. dr Wojciech Kasprzak. Jeżeli zaobserwujemy u siebie częste ziewanie, spowolnione reakcje, ciężkie i opadające powieki, zamglony wzrok i zniecierpliwienie, najprawdopodobniej jesteśmy przemęczone. W takim stanie nie powinnyśmy prowadzić. Możemy zatrzymać się i odpocząć. Nie radzimy wlewać w siebie kolejnych kubków kawy czy energetycznych napojów. Dawka glukozy czy kofeiny orzeźwia umysł ale nie wspomaga ciała.

Uważaj na objawy

Kierowcy powinni być szczególnie wyczuleni na pojawiające się objawy takie jak: prowadzenie samochodu z nierównomierną prędkością chociaż warunki na drodze tego nie wymagają, nieuzasadniona zmiana toru jazdy (jazda „zygzakiem”) czy zmniejszona sprawność przy posługiwaniu się biegami lub kierunkowskazami. Jeśli kierowca uświadomi sobie, że nie pamięta kilku ostatnich kilometrów trasy, to znak, że koniecznie powinien odpocząć – dodają instruktorzy ze Szkoły Jazdy Renault.

Jak ograniczyć zmęczenie za kierownicą?

  • Zastosować odpowiednią higienę podczas upałów,
  • Jeść w małych ilościach. Pochłanianie dużych porcji jedzenia wzmaga nasze zmęczenie,
  • Pić dużo wody mineralnej, która pobudza organizm,
  • Przed dłuższą podróżą koniecznie trzeba się wyspać,
  • Zaplanować podróż tak, aby pozwalała na 15-minutowe przerwy i np. spacer w cieniu, po lesie

Jeśli czujesz, że jesteś przemęczona nie wsiadaj za kierownicę auta. Jeżeli pomimo złego stanu jednak zdecydujesz się prowadzić, policjant nie ukarze Cię mandatem. Jednak może się zdarzyć, że będziesz musiała zapłacić dużo wyższą cenę.