Zadowolone także w podróży

0

Co zrobić, by długa podróż nie spowodowała przeobrażenia się naszych dzieci z uroczych pociech w małe i straszne potwory?

zadowolone-takze-w-podrozy

Dobre wspomnienia z wakacji zaczynają się od udanej podróży. W związku z tym zespół odpowiedzialny za stworzenie Chevroleta Orlando opracował kilka ciekawych gier rodzinnych, służących do walki z nudą i sporządził listę wskazówek, które nie dopuszczą do tego, aby podróż zamieniła się w koszmar minionego lata.

Czas na grę

Istnieje wiele sposobów na przełamanie nudy podczas podróży. W tym przypadku świetnie sprawdzają się konsole wideo i przenośnie odtwarzacze DVD, jednak dzieci czerpią też dużą radość ze wspólnych zabaw z rodzicami. Oto zestawienie najciekawszych gier urozmaicających podróż samochodem:

Dwadzieścia pytań

Jedna osoba wymyśla słowo, natomiast zadaniem innych osób jest odgadnięcie tego słowa poprzez zadanie maksymalnie 20 pytań.

Szpieg

Wszyscy muszą zgadnąć, co zobaczył jeden z graczy i o czym teraz myśli.

Jakie to zwierzę?

Pomyśl o jakimś zwierzęciu i poproś innych graczy o zadawanie pytań na jego temat – czy potrafi pływać? Czy lata? Czy jest dzikie czy udomowione? Należy udzielać jedynie odpowiedzi tak lub nie i ewentualnie dodawać krótkie opisy.

Alfabet

Jeden z graczy wybiera kategorię (zwierzę, państwo lub miejsce), a pozostali gracze muszą podać słowa z danej kategorii rozpoczynające się od poszczególnych liter alfabetu.

Papier, kamień, nożyce

Gracze trzymają jedną rękę dłonią do góry i kładą na niej drugą dłoń zaciśniętą w pięść. Podczas liczenia do trzech gracze uderzają pięścią w dłoń. Na „trzy” należy zmienić pięść w jeden z trzech kształtów: kamień (zaciśnięta pięść), papier (otwarta dłoń) lub nożyce (dwa palce w kształcie litery „V”). Kamień wygrywa z nożycami, niszcząc je. Papier wygrywa z kamieniem, okrywając go. Nożyce wygrywają z papierem, rozcinając go. Jeśli dwóch graczy wybierze ten sam kształt, należy powtórzyć rundę.

Niekończąca się opowieść

Jeden z podróżnych wymyśla tytuł historii. W oparciu o ten tytuł kolejna osoba podaje pierwsze zdanie opowiadania – „Za górami, za lasami mieszkał sobie…”. Trzecia osoba kontynuuje historię, dodając kolejne zdanie, itd.

Cenne wskazówki

Zawsze można też wyznaczyć nagrodę dla zwycięzcy, aby jeszcze bardziej urozmaicić grę. Jeżeli któreś z dzieci nie ma akurat ochoty grać można je zachęcić do prowadzenia dziennika podróży w którym zapiszą lub narysują najciekawsze rzeczy zobaczone podczas podróży. Można też poprosić o zanotowanie wszystkich mijanych miast – to może być wyjątkowo wciągające zajęcie.

Jednak rozrywka to nie wszystko – równie ważne jest rozsądne zaplanowanie 15-minutowych postojów, aby dać dzieciom rozprostować kości, a może nawet skorzystać z placu zabaw, aby dać upust nagromadzonej energii. Warto też zaplanować postoje w czasie przypadającym na posiłek, aby uniknąć jedzenia w samochodzie. Dobrze zaplanowane postoje w połączeniu z ciekawymi grami pozwolą uniknąć legendarnego „daleko jeszcze?”.