Z dzieckiem samochodem za granicę

Oczywistym jest, że przed daleką podróżą należy sprawdzić samochód, zaplanować trasę i przemyśleć milion innych spraw. Jedną z nich niekwestionowanie jest temat dziecka podczas wycieczki samochodowej trwającej nawet i cały dzień. A co jśli jedziemy za granicę? O czym jeszcze należy pamiętać?

Check-lista

Zacznij od sporządzenia listy. Odhaczając po kolei zaplanowane kroki, nie ma szans, że o czymś zapomnisz. Na szczycie listy umieść prawidłowe ulokowanie fotelika. Kolejna istotna sprawa to pakowanie prowiantu do osobnej, podręcznej torby. Ważnym jest, aby przemyśleć i przeanalizować przemierzaną trasę. W zależności od wieku dzieka, może spróbować zaangażować je w planowanie. Pamiętaj o częstych przerwach, niekoniecznie półgodzinnych. Nawet 10 minut na świeżym powietrzu będzie szansą na rozprostowanie kości.

Noclegi

Jadąc za granicę z dzieckiem, warto podpytać znajomych o sprawdzone miejscówki. Nie ufałabym do końca informacjom zawartym w Internecie. Opinie osób, które skorzystały z usług danego pensjonatu są na miarę złota. Przede wszystkim powinnaś zwrócić uwagę na dojazd. Przedłużanie jazdy nie ma najmniejszego sensu. Dodatkowe aspekty to bezpośrednie położenie pensjonatu/hotelu przy ulicy, plaży, czy innych rozrywek. Wybierając ileś-gwiazdkowy hotel, miej świadomość, że ich liczba nie zawsze odwzorowuje standard. Upewnij się, że budynek jest przyjazny rodzicom i ich małym dzieciom. Wiadomo, że im więcej osób w podobnej sytuacji, tym lepsza zabawa. Dodatkowo będziesz mieć świadomość, że wczasowiczom nie jest obcy płacz, a pociecha nie będzie się nudzić w towarzystwie rówieśników.

All Inclusive dla dziecka

Oferty hoteli zagranicznych przewidują dla najmniejszych gości specjalnie przygotowane posiłki i napoje. Opcja sprawdza się zwłaszcza przy niejadkach. Dodatkowo możesz liczyć na łóżeczko i wanienkę. Abyś mogła wypocząć możesz również pomyśleć o zajęciach rozrywkowych dla dzieci organizowanych przez ośrodek. W hotelach wyższej klasy możesz liczyć na mini kluby, zabawy z animatorami oraz place zabaw.

Rytm dnia

Wyjeżdżając na wakacje nie zapominaj o harmonogramie dnia. Zaburzając go, dziecko traci rachubę. Bądź przywiązana do stałych godzin posiłków i odpoczynku. W tym celu dobrze jest zabrać ze sobą przedmioty związane z codzienną rutyną. Może to być miseczka, w której zawsze je śniadanie, czy kocyk, którym przykrywa się na drzemkę.

Tydzień, dwa, a może trzy?

Ile powinny trwać wakacje maluszka? Nie ma chyba jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, gdzie się wybierasz. Jeśli będzie to zupełnie nowy klimat, dziecko powinno spędzić tam więcej czasu, aby się zaaklimatyzować. Wiadomo, że pierwsze trzy dni są potrzebne na adaptacje do warunków. Mogą pojawić się objawy w postaci senności, braku apetytu, a nawet osłabienia. Im dłużej tym lepiej, będziesz mieć pewność, że dziecko skorzysta faktycznie wakacji. Grunt, aby nie szaleć ze zmianą lokalizacji, np. z gór prosto nad morze.

Paszport

Wybierając się za granicę pamiętaj o paszporcie. Od 26 czerwca 2012 roku wpisy dzieci do paszportów utraciły ważność, dlatego też każde z nich powinno mieć swój dokument. Może to być paszport biometryczny, paszport tymczasowy lub dowód osobisty.  

Tekst: Angelika Rusiecka