Uwaga na dziury!

0

Na polskich drogach spotkać można bardzo wiele dziur, zwłaszcza po zimie. Jak nie uszkodzić samochodu w takich warunkach?

d1

Oczywiście najlepiej po dziurach w ogóle nie jeździć, ale czasem dziur jest tak dużo, że po prostu nie da się ich wszystkich ominąć, a wtedy, chcą czy nie chcąc, musimy przez nie przejechać. Jak zatem jeździć po dziurach, by nie uszkodzić samochodu?

Niska prędkość

Po pierwsze, dziury musimy pokonywać z jak najmniejszą prędkością. Im wyższa prędkość, tym większe ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia, np. opony. Często jednak zdarza się, że przeszkodę zauważymy w ostatniej chwili i wtedy nie sposób już jej wyminąć. Pamiętajmy wtedy, aby nie przejeżdżać po dziurze na hamulcu. Podczas hamowania bowiem cała energia zostaje przeniesiona na przód, przez co uginają się amortyzatory. Jeżeli w takiej sytuacji wjedziemy w dziurę, amortyzatory po prostu nie spełnią prawidłowo swojego zadania.

Koła prosto!

Kolejną ważą kwestią jest unikanie wjeżdżania w dziurę na skręconych kołach. Kierownicę powinnaś trzymać prosto. W skrajnym przypadku, przy dużej szybkości, może nam ją po prostu ‚wyrwać’ z rąk, przez co stracimy kontrolę nad samochodem.

Pamiętajmy, że znacznie bezpieczniejsze dla naszego samochodu jest najeżdżanie na dziurę kołem odciążonym. W prawym zakręcie będzie to prawe koło, zaś w lewym zakręcie lewe. Koło znajdujące się po zewnętrznej stronie zakrętu dźwiga o wiele większą masę, niż koło wewnętrzne, a mocno obciążona opona nie ma praktycznie żadnych szans na prawidłowe zamortyzowanie nierówności.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCiekawe zestawy BMW
Następny artykułNowe Renault Megane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here