Szukamy instruktora idealnego

0

Wrodzony talent to nie wszystko. Dobry instruktor jest tak samo ważny dla tych, którzy kierowanie mają „we krwi”, jak i dla tych, którzy potrzebują nieco więcej czasu, aby oswoić się z czterema kółkami.

Bez względu na to czy zaczynasz kurs prawa jazdy, czy potrzebujesz jazd doszkalających, zdecydowanie najważniejszy jest instruktor.

Tylko nie „Żabciu”!

Nie ma ludzi idealnych, ciężko zatem o takiego instruktora. Niektórym jednak się udaje. Najczęściej dobrze zdają egzamin i polecają go potem swoim znajomym. Inni mają niestety pecha. – Chciałam wrócić do jeżdżenia samochodem. Wsiadłam, wszystko ustawiłam jak trzeba, zapięłam pasy, włączyłam samochód i usłyszałam „no to ruszaj żabciu!”. Już wiedziałam, że to moja ostatnia jazda w najbliższym czasie – skarży się Katarzyna. Nastrój w samochodzie powinien być luźny, a instruktor nie powinien się za bardzo spoufalać, chyba że damy mu na to wyraźne przyzwolenie. Ponieważ niektórzy panowie pozwalają sobie czasem na niewyszukane komentarze panie często wybierają instruktorkę w miejsce instruktora.

Zajęcia u instruktora, który potrafi rozładować żartem sestresowanego kursanta lub służyć mu radą, lepiej zapadają w pamięć i można wynieść z nich więcej wiedzy. Niestety, nie raz spotykałam się z opiniami, że kursant nie był w stanie skupić się na nauce, ponieważ instruktor był „niemiły” lub po prostu mu nie odpowiadał jego charakter – mówi Paulina Wróbel ze szkoły jazdy lmax w Częstochowie.

Nie jesteśmy tacy sami

Instruktor powinien wiedzieć, że nie wszyscy mają takie same umiejętności i preferują takie same metody nauki. Kluczem jest cierpliwość i umiejętność dostosowania tempa nauki do umiejętności i możliwości kursanta. Czy istnieje różnica w szkoleniu kobiety i mężczyzny? Jedni twierdzą, że tak, inni kategorycznie temu zaprzeczają. Nie ma jednak wątpliwości, że instruktor powinien tłumaczyć tajniki jazdy 18-latkowi, a inaczej osobę, która rozpoczyna swoją motoryzacyjną przygodę w późniejszym wieku. Kluczem jest zrozumienie potrzeb i zwrócenie uwagi, co naprawdę jest potrzebne kursantowi.

Jak zwracać uwagę?

Rzadko zdarza się, aby w czasie kursu wszystko wychodziło nam idealnie od samego początku. Preferujemy zazwyczaj ten czy inny rodzaj parkowania albo nie lubimy ruszania z ręcznego. W czasie kursu okazuje się, że mamy jakieś skrzyżowanie, które darzymy szczególną niechęcią albo po prostu nie wychodzi nam jazda po tzw. łuku. Nie ma nic gorszego niż usłyszeć słowa krytyki wtedy, kiedy doskonale wiemy, że idzie nam źle – W takich sytuacjach instruktor powinien nam zwrócić uwagę, jednak w sposób mobilizujący, na przykład podsuwając jakąś wskazówkę. Dobrze też, jeżeli potrafi odwrócić naszą uwagę od chwilowych niepowodzeń. Mówiąc w skrócie: powinien się zachowywać tak, aby po zakończonej lekcji chciało nam się jeszcze wsiąść do samochodu – podsumowuje Paulina Wróbel.

Cechy idealnego instruktora:

  • kompetentny
  • obeznany z bieżącymi przepisami
  • uprzejmy, kulturalny, potrafiący rozładować napiętą atmosferę
  • spokojny i… spokojny
  • cierpliwy