Świat bez samochodów?

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałoby Wasze życie bez samochodu? Jak funkcjonowałby współczesny świat? Byłoby lepiej czy gorzej, łatwiej czy zdecydowanie trudniej?

Pusta droga

W mediach pojawiły się ostatnio informacje o zatrważającej ilości smogu w Pekinie. Miasto właściwie nie nadaje się do życia. Ze względu na smog władze Rzymu wprowadziły od nowego roku ograniczenie ruchu samochodów. Z tym problemem boryka się wiele dużych miast na świecie.Samochodów z roku na rok przybywa. W niektórych miastach korki są tak gigantyczne, że prawie nie da się po nich jeździć. Co stanie się, gdy np. jakaś wpływowa grupa ekologów wywalczy zakaz poruszania się samochodami? Albo wydarzy się jakaś katastrofa ekologiczna i nie będzie dostępu do ropy? Co wtedy zrobimy? Jak przystosujemy się do nowych warunków?

Samochód jest uważany za najważniejszy wynalazek ostatnich kilkuset lat. Nic w tym zaskakującego. To auta spowodowały, że setki, a nawet tysiące kilometrów przestały być dystansem nie do pokonania. Na świecie jeździ ponad miliard samochodów. Oznacza to, że jeden przypada na siedmiu mieszkańców globu. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych, bo 1,3 auta na jednego mieszkańca. Dane te obejmują jedynie samochody osobowe i wszelkiego rodzaju ciężarówki, nie obejmują samobieżnych maszyn budowlanych (spychaczy, koparek, walców itp.). Samochody stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Służą nam dosłownie do wszystkiego. Począwszy od najważniejszej funkcji jaką spełniają – ratowania życia, przez transportową, biznesową, po rozrywkową. Nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie świata bez karetki pogotowia, samochodów straży pożarnej, które gaszą pożary, usuwają skażenia chemiczne i skutki wypadków czy bez radiowozów, które strzegą naszego bezpieczeństwa. Auta są naszym narzędziem w pracy, dostarczają prawie wszystkie rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Pojazdy służą także naszej rozrywce. Mamy samochody, które są sceną, ekranem, a także mobilnym klubem nocnym. Do tego możemy dołożyć ogromny przemysł jakim są sporty motorowe. Wspomnę jeszcze turystykę i wykorzystywane w niej samochody osobowe, autokary i campery. Dla jednych samochód jest tylko puszką, która ma ułatwiać codzienność, dla innych może być nawet przyjacielem. Samochód to pewien rodzaj wolności, do której człowiek zawsze dążył. Auto może stać się dziełem sztuki, czasem przedmiotem kultu, ucieczką od rzeczywistości.Niektórzy po prostu jeżdżą i naprawiają dopiero jak staną na drodze, inni niczym lekarze chodzą i osłuchują swój skarb. Jedno jest pewne, samochody są dużym elementem współczesnego świata, który na stałe wpisał się w krajobraz.

Samochody wożą nas i towary, niosą pomoc, dostarczają rozrywki. Nie spełniałyby swojej funkcji bez ludzi,wciąż są tylko narzędziem w ludzkich rękach. Pamiętajmy by używać ich z rozwagą, bo tak samo jak niosą pomoc mogą być przyczyną tragedii. Koncerny samochodowe wciąż pracują nad coraz bezpieczniejszymi i bardziej ekologicznymi samochodami. Jednakże mimo ciągłych prac nad zmniejszeniem emisji spalin jest jeszcze wiele do zrobienia, co możemy zaobserwować wokół. Zastanówmy się, co my możemy zrobić jako użytkownicy, aby nasz samochód był jak najbardziej przyjazny naszemu otoczeniu.

Tekst: Grzesiek Kopciewski

Fot. karstenkneese, foter.pl