Rewolucja w kosmetykach samochodowych?

0

Na sklepowych półkach coraz częściej pojawiają się produkty do pielęgnacji aut bazujące na nanotechnologii. Co to takiego?

nanotechnologia

Nanotechnologią określa się różnego rodzaju techniki tworzenia struktur nanometrycznych, a więc o rozmiarach pojedynczych atomów oraz cząsteczek. Technologia produkcji wykorzystująca cząsteczki nanowielkości jest stosowana na coraz szerszą skalę w różnego rodzaju towarach oferowanych konsumentom. Jeszcze kilkanaście lat temu znajdowała szerokie zastosowanie np. w medycynie, lecz obecnie jest już coraz częściej stosowana w motoryzacji, m.in. w kosmetykach samochodowych – takich jak szampony, woski, płyny do szyb oraz usuwania śladów po owadach, a także środki do czyszczenia wnętrza auta – tapicerki, dywaników oraz kokpitu.

Lepsza skuteczność

Nanocząsteczki pozwalają dotrzeć w mikroskopijne nierówności takich powierzchni jak lakier oraz szkło, dotąd niedostępne dla standardowych kosmetyków do pielęgnacji aut. Jak twierdzi Sylwia Ludek, specjalista ds. produkcji MaxMaster, to właśnie główna zaleta kosmetyków wykorzystujących nanotechnologię. W trakcie polerowania karoserii pojazdu nanocząsteczki są w stanie zniwelować nawet mikroskopijne nierówności na powierzchni lakieru, pozostawiając gładką i błyszczącą powierzchnię. Efekt wizualny jest lepszy, aniżeli w przypadku zastosowania tradycyjnych preparatów, ponieważ promienie świetlne odbijają się od tak gładkiej powierzchni prawie bez załamań, a tym samym karoseria samochodu daje lustrzane odbicie.

W przypadku płynów do mycia szyb opartych wykorzystywane są z kolei cząsteczki odpychające wodę. Dzięki ich działaniu woda szybciej spływa z szyby auta podczas jazdy. Nanocząsteczki zawarte w płynach do czyszczenia szyb wypełniają także drobne ubytki w szkle, tworząc niewidzialną warstwę ochronną. Szyba jest gładsza oraz odporniejsza na zabrudzenia, przez co wycieraczki mogą pracować z nieco mniejszą częstotliwości, a pióra wycieraczek wolniej ulegają zużyciu.

Dłuższa ochrona

Nanocząsteczki dokładniej przywierają do czyszczonych powierzchni, tworząc warstwę solidnie zabezpieczającą karoserię przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Działają one na poziomie molekularnym: wnikają głęboko w strukturę podłoża, tworząc niewidzialną powłokę. Pomaga ona utrzymać powierzchnię w czystości, a ciecze, które trafiają na powłokę nano, spływają po niej swobodnie. Nanotechnologia skutecznie wzmacnia więc efekt odpychania cząstek wody, kurzu i zabrudzeń.