Prawidłowe ustawienie lusterek

0

Ustawienie lusterek ma bardzo ważny wpływ na nasze bezpieczeństwo – umożliwia nam dostrzeżenie tego, co dzieje się obok oraz za samochodem.

lusterka

Część osób ustawia boczne lusterka tak, by było w nich widać karoserię samochodu. Nie jest to niestety prawidłowe ustawienie, gdyż tworzy się jednocześnie przestrzeń, której nie jesteśmy w stanie dostrzec, a w której mogą znajdować się inne samochody, czyli tak zwane martwe pole. Im jest ono większe, tym większe ryzyko kolizji.

Ustawienie lusterek powinno sprawdzać się przed każdym wyruszeniem w trasę. Wystarczy jedno spojrzenie i od razu powinnyśmy wiedzieć czy trzeba coś poprawić, czy też są ustawione poprawnie. Należy to zrobić nawet gdy wybieramy się w krótką podróż. Ważne, by lusterka ustawiać zawsze po wyregulowaniu fotela. Jeżeli najpierw ustawimy lusterka a potem fotel, będziemy musiały powtórzyć ustawianie lusterek.

Jeśli chodzi o lusterko wewnętrzne, jego ustawienie nie powinno sprawić większego problemu. Chodzi o to, by w lusterku widoczna była cała tylna szyba. Nie przechylamy go ani w prawo, ani w lewo, gdyż do tego służą lusterka boczne – tylko ustawiamy maksymalnie prosto.

Jeśli chodzi o lusterka boczne, warto kierować się regułą, że jeśli widzisz boczną karoserię pojazdu, odchyl je na zewnątrz do takiego poziomu, by karoseria zajmowała tylko nieznaczną część powierzchni lusterka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here