Opony letnie – nowe czy używane?

Opony są jednym z najważniejszych elementów naszego samochodu. Zużyte nie spełniają swojej roli i stają się niebezpieczne. Źle dobrane powodują, że nasz samochód ma gorsze osiągi, a systemy wspomagania kierowcy, takie jak ABS czy ESP mogą działać niewłaściwie. Czym zatem kierować się przy zakupie opon letnich?

Badania przeprowadzone przez serwis Allegro.pl pokazują, że ponad 90 proc. Polaków dostosowuje opony do pory roku. Dlatego wraz z nadejściem wiosny coraz więcej kierowców zaczyna myśleć o zmianie opon z zimowych na letnie. Część z nich staje również przed dylematem: jakie opony wybrać – nowe czy używane?

Jeżeli używane to jakie?

Preferencje zakupowe Polaków zmieniły się nieznacznie w porównaniu z zeszłym rokiem. Wtedy nowe opony letnie wybierała połowa nabywców, w tym roku odsetek ten zwiększył się do 65 proc. Badania przeprowadzone przez serwis Allegro potwierdzają, że podstawowym kryterium jakim kierują się Polacy jest bezpieczeństwo. Kierowcy stawiają na właściwości jezdne, dalej cenę i wyniki uzyskane w testach, unikając jednocześnie produktów mniej znanych producentów.

OPONY-NOWE-CZY-UZYWANE

Jeśli nie stać nas na opony nowe, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Bardzo ważna jest data produkcji opony, nabita na owalu. Specjaliści radzą, żeby nie użytkować opon starszych niż 5 – 6 lat Utraciły one większość swoich właściwości i mogą stanowić spore zagrożenie. Wszystko zależy jednak od stopnia zużycia i sposobu przechowywania.

Polskie prawo przewiduje, że głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Pamiętajmy jednak, że w przypadku opon letnich te wartości są niewystarczające. Eksperci radzą, aby opony wymieniać na nowe, kiedy głębokość bieżnika zmniejszy się do 3 mm. Poniżej tej wartości opona letnia zaczyna gwałtownie tracić swoje parametry techniczne. Nawet dwukrotnie wydłuża się droga hamowania i zwiększa się znacznie ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Dodatkowo warto sprawdzić stan wizualny takiej opony, bieżnik musi być regularny, nie może mieć niesymetrycznego wytarcia. Jeżeli zauważymy wybrzuszenia, przecięcia lub inne uszkodzenia mechaniczne lepiej udać się do serwisu wulkanizacyjnego, w którym profesjonalista zweryfikuje stan techniczny opony i zdecyduje, czy nadaje się ona do użytku.

Jak wybrać opony nowe?

Nowe opony to przede wszystkim pewność i gwarancja. Dzięki pełnej głębokości bieżnika gwarantują nam większe bezpieczeństwo i lepszy komfort podczas jazdy. Do tego mając większy wybór możemy łatwiej dopasować ofertę do naszych potrzeb i zasobności portfela.

Przy zakupie opon nowych również warto zwrócić uwagę na ich wiek. Zgodnie z polskimi normami granicę „nowości” opony określa się na trzy lata od daty produkcji. Zakup takiej opony jest oczywiście mniej ryzykowny niż kupno używanych, a warto o tym pamiętać.

Opony dzielą się pod względem finansowym i jakościowym na trzy klasy: ekonomiczną, średnią i premium. Im wyższa klasa, tym lepsze właściwości jezdne, lepsza żywotność i oczywiście wyższa cena.

Klasa ekonomiczna przeznaczona jest przede wszystkim dla kierowców poruszających się po mieście, robiących mniejsze przebiegi. Opony premium przeznaczone dla większych samochodów dysponujących dużą mocą silnika, a wysoką cenę rekompensują bardzo dobre właściwości, idealne do dynamicznego stylu jazdy.  Klasa średnia to idealne rozwiązanie dla samochodów rodzinnych, używanych zarówno na trasie, jak i w mieście. Dodatkowo charakteryzują się wysoką odpornością na zużycie bieżnika.

Czy można wymienić tylko dwie opony?

Oczywiście najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wymiana wszystkich czterech opon. Jeżeli jednak decydujemy się na wymianę dwóch opon należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Prawo nie zabrania posiadania różnego rodzaju ogumienia pod warunkiem, że na jednej osi pojazdu będą znajdowały się takie same opony.

Różne modele opon powodują, że osie inaczej zachowują się podczas jazdy. Ich skuteczność jest wynikiem średniej ich różnych reakcji na aquaplaning, różnych dróg hamowania i różnej przyczepności. Warto więc pamiętać, że lepsze opony powinno się zakładać zawsze na tył pojazdu. Ułatwi to kontrolę nad samochodem w awaryjnych sytuacjach i zniweluje ryzyko wpadnięcia samochodu w poślizg i obrotu na mokrej nawierzchni.

Przed zakupem warto zadać sobie kilka pytań, które ułatwią transakcję: czy potrzebuję samochodu cały czas i we wszystkich możliwych warunkach pogodowych, jak użytkuję samochód, czy zawsze oczekuję od mojego samochodu najlepszych możliwych osiągów, czy jeżdżę głównie w mieście, czy używam samochodu służbowo – w sytuacjach, gdy czas ma znaczenie, itp.? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam lub sprzedawcy wybrać najlepsze rozwiązanie.

Źródło: Allegro