Płynnie czy agresywnie? Jak jeździć?

0

Pośpiech na drodze nie zawsze niesie za sobą pożądane skutki, a czasem powoduje odwrotne sytuacje. W przeciwieństwie do jazy płynnej.

Codzienne na drogach spotykamy osoby, które jeżdżą szybko i agresywnie oraz takie, które preferują spokojny, płynny styl jazdy. I płynny wcale nie oznacza „powolny”. Pośpiech jak wiadomo bywa przyczyną dodatkowych zagrożeń na drodze, które nie pojawiają się w momencie kiedy jedziemy spokojnie.

Jak moglibyśmy zdefiniować agresywny styl jazdy? To styl, który jest znacznie bardziej ryzykowny. To styl, który może obniżyć kontrolę nad pojazdem, szczególnie w nieprzewidzianej sytuacji. Niebezpieczne wymijanie innych pojazdów, nieużywanie kierunkowskazów, agresywne operowanie pedałami, niestosowanie się do znaków drogowych, częste zmiany pasów – wszystko to ma, zdaniem kierowców preferujących taki właśnie styl jazdy, szybciej doprowadzić ich spod jednych świateł do drugich.

Należy by się jednak zastanowić nad tym, czy taka jazda nie przynosi więcej strat niż korzyści. Pomyślmy: szybka jazda – niebezpieczeństwo wypadku, agresywne ruszanie spod świateł – większe zużycie paliwa, gwałtowne hamowanie – większe zużycie hamulców, nieużywanie kierunkowskazów – ryzyko mandatu. W ten sposób zagrażamy nie tylko sobie, ale także naszym pasażerom, innym użytkownikom ruchu, a także pieszym!

Czy opłaca się zatem pędzić spod jednych świateł pod drugie tylko po to, by za chwilę znów się zatrzymać? Za płynną jazdą przemawiają nie tylko aspekty bezpieczeństwa, ale także aspekty ekonomiczne.