Pasy – dlaczego są tak ważne?

0

Polacy niestety nie mają nawyku zapinania pasów. Tymczasem pasy powinno się zapinać zawsze i wszędzie i bez względu na to czy siedzimy z przodu, czy na tylnej kanapie.

pasy bezpieczestwa

Dlaczego powinniśmy zapinać pasy? Odpowiedź jest prosta: prawa fizyki są bezwzględne dla osób uczestniczących w wypadku. Osoby niezapięte podczas czołowego zderzenia zostaną wyrzucone na deskę rozdzielczą lub przez okno. Nikt nie jest w stanie samodzielnie przeciwdziałać takim siłom.

Systemy bezpieczeństwa w samochodzie są tak skonstruowane, by dać maksimum ochrony pasażerom, jednak maksymalną ochronę dają wszystkie systemy działające razem. To przede wszystkim poduszki powietrzne, prawidłowo ustawione zagłówki i właśnie pasy bezpieczeństwa. Dziwicie się pewnie, dlaczego w tym zestawieniu znalazł się zagłówek. Otóż ten niepozorny element chroni szyję przed groźnymi urazami w razie nagłego i gwałtownego odchylenia głowy do tyłu. Poduszka powietrzna zabezpiecza zaś przed uderzeniem w kierownicę czy deskę rozdzielczą.

Podstawą bezpieczeństwa są jednak prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest utrzymanie pasażera w bezpiecznej pozycji nawet podczas dachowania. Jednak poza zapewnieniem bezpieczeństwa podczas niebezpiecznej sytuacji, pasy bezpieczeństwa pomagają kierowcy panować nad samochodem, zwłaszcza w zakrętach. Kierowcy jeżdżący bez pasów muszą zwykle kurczowo trzymać się kierownicy i nie mogą skupić się na precyzyjnym operowaniu kierownicą. Pasy bezpieczeństwa pozwolą nam tez wyczuć nieoczekiwane zachowania pojazdu jak np. uślizg tylnej osi.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here