Pakuj się z głową

0

– Pakowanie przedmiotów do samochodu jest tak powszechną czynnością, że nie przykładamy do niej dużej wagi – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Tymczasem przemyślane rozłożenie bagażu zarówno w bagażniku jak i na dachu samochodu oraz w jego wnętrzu poprawi jakość, komfort i bezpieczeństwo jazdy. Warto słuchać ekspertów!

W bagażniku

Pakując bagaże do bagażnika pamiętajmy, by w pierwszej kolejności, a więc na sam dół, załadować te najcięższe i największe. Wszystko po to, by utrzymać nisko środek ciężkości pojazdu – zmniejszymy przez to wpływ ładunku na prowadzenie samochodu. Poza tym przedmioty o znacznej wadze powinny znajdować się jak najbliżej oparcia tylnych siedzeń, by uniknąć ich przewożenia za tylną osią pojazdu. Pamiętajmy także, by przy demontażu tylnej półki bagaż nie wystawał ponad siedzenia i nie ograniczał widoczności w tylnej szybie.

W kabinie

Przy każdym pakowaniu bagaży weźmy po uwagę, że kabina samochodu nie powinna być używana do przewożenia bagażu jeśli nie ma takiej konieczności – do tego służy bagażnik! Wszelkie przedmioty w kabinie mogą stanowić potencjalne zagrożenie osób siedzących w środku – nie tylko te duże i ciężkie, ale także drobne, które zawsze swoje miejsce powinny znaleźć w schowkach i kieszeniach – Wszelakie butelki i puszki z napojami powinny znaleźć się w schowkach. Nigdy nie można dopuścić do tego, aby toczyły się po podłodze samochodu. Mogą bowiem utknąć pod pedałami i zablokować je. Poza tym na przykład leżący na tylnej półce telefon komórkowy przy nagłym hamowaniu może uderzyć w pasażera z siłą dużego kamienia – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Na dachu

Często niestety nie wystarcza nam miejsca w samochodzie, bądź mamy do przewiezienia jakieś większe przedmioty. Decydujemy się wtedy na montaż kufra lub bagażnika dachowego. Ten ostatni jest dobrym rozwiązaniem, jeśli musimy przewieźć przedmioty duże lub mające niestandardowe wymiary, jednak nie mogą one być zbyt ciężkie. – Należy sprawdzić w instrukcji auta, jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu. Dodatkowo jeśli przewozimy bagaż na dachu, trzeba go starannie przymocować, szczególnie z przodu, tak aby nie podniósł lub nie przesunął go podmuch wiatru – zalecają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Rower

Do przewiezienia roweru potrzebujemy odpowiednich mocowań. Zwykle mamy do wyboru dwie opcje: montaż rowerów na dachu lub z tyłu za samochodem. W pierwszym przypadku bagaż nie zasłania widoczności, wadą jest jednak stosunkowo trudny załadunek, gdyż rowery trzeba podnieść na dużą wysokość. Transport rowerów na bagażniku zamontowanym z tyłu samochodu jest wygodniejszy ze względu na załadunek, ale cała konstrukcja może zasłaniać światła lub tablicę rejestracyjną i wymaga dodatkowej uwagi podczas jazdy i parkowania tyłem.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault