O tym, że klocki hamulcowe wymagają wymiany, informują one same. Kiedy to najlepiej zrobić?

0

Kiedy mam wymienić klocki hamulcowe?

Aby jeździć bezpiecznie samochodem. nie wystarczą jedynie odpowiednie umiejętności i doświadczenie za kółkiem. Potrzebny jest również sprawny technicznie pojazd z prawidłowo działającymi systemami bezpieczeństwa. Jednym z nich jest bez wątpienia układ hamulcowy, który z czasem może ulec uszkodzeniu. Szczególnie narażone są klocki hamulcowe, których zużycie następuje stopniowo.

Objawy złego stanu układu hamulcowego

O tym, że z układem hamulcowym dzieje się coś niepokojącego mogą świadczyć różne objawy takie, jak np.: drgania kierownicy podczas hamowania, piszczenie elementów układu hamulcowego, ściąganie auta na boki podczas hamowania, wpadanie pedału hamulca w podłogę, zapalenie się lampki kontrolnej na desce rozdzielczej, wydłużenie drogi hamowania, nie stawianie naturalnego oporu przez pedał hamulca podczas naciskania, konieczność ciągłego uzupełniania płynu hamulcowego oraz jego ślady na kołach. Do awarii w układzie hamulcowym dochodzi zazwyczaj w wyniku wycieku płynu, usterki zacisku hamulcowego czy też zużycia klocków oraz tarcz hamulcowych.

Klocki wiedzą najlepiej

Klocki hamulcowe są najbardziej podatne na szybkie zużycie, ponieważ to one stykają się bezpośrednio z tarczą hamulcową i odpowiadają za skuteczne wyhamowanie oraz zatrzymanie samochodu. Przyjmuje się, że klocki hamulcowe należy bezwzględnie wymienić w momencie, gdy ich grubość będzie mniejsza niż 1,5 mm. Klocki hamulcowe w ofercie Ucando.pl posiadają wbudowane czujniki informujące kierowcę o zużyciu tych elementów układu hamulcowego. Mogą to być np. czujniki akustyczne czy też elektryczne w postaci metalowych blaszek umieszczonych we wnętrzu klocków, które po starciu się pewnej części warstwy klocków informują o tym kierowcę poprzez charakterystyczny pisk lub za pomocą kontrolki na desce rozdzielczej.

Nie ilość, lecz jakość

Czy ilość przejechanych kilometrów może być wyznacznikiem do wymiany klocków hamulcowych na nowe? W teorii, jak najbardziej. W sytuacji, gdy poruszamy się samochodem głównie po mieście, wymiana klocków hamulcowych powinna nastąpić po przejechaniu 20-25 tys. km, natomiast, gdy jazda autem odbywa się w dużej części po autostradach i drogach szybkiego ruchu, w czasie której rzadziej używa się hamulców, wówczas wymiana klocków może nastąpić nawet po przejechaniu 50 tys. km. Jednak to tylko teoria. W praktyce wszystko zależy od stylu jazdy konkretnego kierowcy oraz jakości klocków hamulcowych zamontowanych w jego samochodzie. Są to dwa główne czynniki, które mają największy wpływ na częstotliwość wymiany klocków hamulcowych.