Nowe kontrolki w samochodach

0

Co oznaczają coraz nowsze kontrolki w naszych samochodach?

Przy okazji kolejnych premier słyszymy zwykle o coraz bardziej zaawansowanych systemach mających na celu ochronę kierowcy, pasażerów, a także pieszych. W związku z tym na wyświetlaczu komputera pokładowego pojawiają się nowinki, które czasami mogą być zupełnie zaskakujące.

Asystent zmiany pasa ruchu

zmiana-pasa

Chociaż podczas kursu na prawo jazdy do znudzenia jeździmy po łuku, oswajając się tym samym z szerokością pasa ruchu to producenci samochodów postanowili nam pomóc, abyśmy przypadkiem nie zboczyli. Samochód z takim systemem po wykryciu, że zbliżamy się do linii pasa ruchu samodzielnie skontruje lekko samochód. System nie włączy się, jeżeli my wcześniej włączymy kierunkowskaz.

 

Coraz łatwiejsze parkowanie

asystent-parkowania

Parkowanie, zwłaszcza w dużych miastach, to czasami wielki tor z przeszkodami, gdzie czyhają na nas słupki, krawężniki i inne samochody, zaparkowane równie ciasno. Z pomocą przychodzą nam producenci oferujący coraz bardziej wymyślne systemy parkowania, robiące to praktycznie za nas – i to w coraz mniejszych szczelinach. A jeżeli samochód nie zrobi tego za nas, to możemy zamiast we wsteczne lusterka patrzeć w kamerkę i parkowanie okazuje się banalnie proste!

 

Rozpoznawanie martwego pola w lusterkach

martwe-pole

Chyba każdemu z nas zdarzyło się nie zauważyć samochodu na pasie obok, gdy ten akurat zniknął ze wstecznego lusterka, a nie pojawił się jeszcze w bocznym. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z tzw. „martwym polem” użyto specjalnego radaru, który ocenia, czy próba manewru jest dla nas bezpieczna. Jeżeli nie – w lusterku pojawi się znak ostrzegawczy.

 

Pora na przerwę

monitorowanie-zmeczenia

Czasami na siłę, pomimo zmęczenia, chcemy dojechać do celu, żeby móc wypocząć „w komfortowych warunkach”. Tymczasem to właśnie w bliskiej odległości od celu zdarza się najwięcej wypadków, powodowanych zwykle dekoncentracją i poczuciem, że już jesteśmy „w domu”. Ten specjalny sygnał da nam znać, że jedziemy już zbyt długo i pora się zatrzymać. Jeżeli nie zwrócimy na niego uwagi i zacznie mrugać, a wkrótce dołączy do niego sygnał dźwiękowy. Lepiej chyba zjechać na kawę, resetuje go bowiem dopiero wyłączenie silnika i otwarcie drzwi w samochodzie.

 

Sam zahamuje

rozpoznawanie-znakow

Samochód może też sam zahamować, jeżeli jedziemy z prędkością większą niż jest określona na miniętym właśnie znaku. W tym celu w samochodzie montowana jest kamera, która przetwarza obraz i wysyła sygnał o konieczności zmniejszenia prędkości.

 

Uchroni przed kolizją

alarm-kolizji Taki komunikat pojawi się na wyświetlaczu komputera pokładowego w chwili, gdy samochód będzie zmuszony zahamować za nas, aby nie dopuścić do kolizji. Na podstawie specjalnych czujników wykrywa zbyt szybko zbliżający się z przodu samochód i nie pozwala nam w niego wjechać.