Nie daj się zaskoczyć!

0

Okres jesienno-zimowy to najcięższy czas dla naszego samochodu. Zwłaszcza, jeżeli ma już swoje lata!

zimowe-problemy-z-autemŚnieg, deszcz, błoto, mróz, nieostrożność nasza i innych użytkowników sprawiają, że jesienią i zimą często dochodzi do kolizji lub awarii na drodze. Często zdarzają się w jak najmniej odpowiednim momencie. Jakie nam najczęściej doskwierają problemy w tym okresie?

Problemy z akumulatorem

To jedna z najczęstszych przyczyn naszych niepowodzeń w porannym odpaleniu samochodu. Większości z nich da się jednak uniknąć. Pamiętajmy, że uruchamiając samochód w niskich temperaturach, należy go maksymalnie odciążyć. Dlatego, jeśli obawiamy się, że auto może nie zapalić, wyłączmy wszystkie odbiorniki prądu w samochodzie, takie jak radio, światła czy klimatyzacja. Jeżeli nasz akumulator jest już wiekowy, warto na wszelki wypadek wozić ze sobą w bagażniku kable rozruchowe. Tyle, że trzeba będzie jeszcze wtedy liczyć na uprzejmość innego kierowcy.

Poślizg

Do poślizgu może dojść zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie mamy w samochodzie założonych odpowiednich opon. Dlatego tak dużo na autopolkach piszemy o prawidłowym ogumieniu. Jakie mogą być skutki poślizgu, możemy sobie wyobrazić: wgniecenia, potłuczone szyby, urwane lusterka lub nawet kontaktu z innymi pojazdami. Kluczem do opanowania poślizgu jest zachowanie spokoju. W żadnym przypadku nie możemy kręcić gwałtownie kierownicą i wciskać pedału hamulca do oporu! W kryzysowej sytuacji zwyciężają Ci, którzy będą potrafili delikatnie operować pedałami oraz kierownicą. Auto powinno stopniowo wytracać prędkość, dzięki czemu my będziemy mogły odzyskać panowanie nad samochodem.

Utknięcie w zaspie

Powiedzmy sobie jedno. Nie mamy dużych szans w bliskim spotkaniu z zaspą. Zaspy zwykle są bardzo twarde. Tworzy je ubity śnieg i lód. Przy kontakcie z samochodem zatem wgniecenia karoserii mamy gwarantowane. Zdarzają się też jednak zaspy lekkie, sypkie, które wciągają samochód ‘do wewnątrz’. To najgorszy scenariusz dla kierowcy, gdyż z takiej zaspy często po prostu nie da się bez pomocy wyjechać. Śnieg jest bardzo śliski, przez co koła napędzane obracają się w miejscu. Samochód zapada się coraz głębiej w białych puchu. Na ratunek przyjdzie nam wtedy coś, co pozwoli nam odkopać koła spod śniegu i deska, która sprawi, że koła będą miały przyczepność.

By uniknąć wyżej wymienionych sytuacji, jak i wielu, wielu innych, które mogą nam się przytrafić na drodze, warto się do nich odpowiednio przygotować i umieć je przewidywać. Wtedy będziemy mogły odpowiednio szybko zareagować.