Kupujemy fotelik dla naszego malucha

0

Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość fotelików: nowych i z drugiej ręki, pięknych, kolorowych i tych nieco ciemniejszych (żeby nie było widać plam). Dziecko musi jeździć w foteliku do 12 roku życia bądź do osiągnięcia 150cm wzrostu. Jednak bezpieczeństwo gwarantowane przez fotelik jest tak samo ważne dla malucha w każdym wieku. Fotelik jest nam potrzebny już w kilka dni po narodzinach dziecka – musimy przecież przetransportować naszego malucha do domu.

Gdzie szukać?

Internet daje nam możliwość kupna fotelika „z drugiej ręki” po okazyjnej cenie. Jednak w przypadku tej inwestycji powinniśmy się raczej zdecydować na sklep – dzięki czemu będziemy mieli pewność, że kupowany przez nas fotelik jest bezwypadkowy. Nigdy nie można używać fotelika, który brał udział w wypadku. Traci on wtedy swoje właściwości ochronne i nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa. Szczególnie ważne jest to w przypadku niemowlaków. Kupując fotelik zwróćmy uwagę, czy posiada on certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Państwowy Instytut Motoryzacji – odpowiedniej nalepki powinniśmy szukać na korpusie. Ponadto, eksperci zwracają uwagę, że fotelika nie powinno się używać po upływie 5 lat od daty produkcji.

Jaki fotelik wybrać?

Foteliki dziecięce podzielone zostały na kilka kategorii, ze względu na masę dziecka. Wyróżniamy następujące rodzaje fotelików:

– Grupa 0 (0-13kg)

– Grupa I (9-18kg)

– Grupa II (15-36kg)

Pierwszy fotelik: grupa 0+

Mogą nim podróżować dzieci od momentu narodzin do mniej więcej 9-12 miesiąca życia (do 13kg). Pierwszy fotelik jest szczególnie ważny. To jedyny fotelik, w którym dziecko jeździ tyłem do kierunku jazdy. Ważne aby odróżnić w tym miejscu gondolkę przystosowaną do montowania w samochodzie i jednocześnie wpinaną do wózka od prawdziwego fotelika. Budowa niemowlaka jest niezwykle delikatna, stąd konieczność zadbania o jak najlepszy fotelik. Lepiej zatem, jeśli do przewozu niemowlaka używamy specjalnie przystosowanego fotelika. Gondola służąca zarówno jako wózej i jako fotelik jest co prawda dużo wygodniejsza – zapewnia niemal leżącą pozycję, dzięki czemu dziecko lepiej znosi długie podróże, jednak specjalistyczny fotelik gwarantuje dużo lepsze zabezpieczenie malucha.

Grupa 1

Do tej grupy kwalifikujemy foteliki, którymi mogą podróżować dzieci o wadze od 9 do 18 kg. To najbezpieczeniejsza propozycja, dużo lepsza niż tzw. foteliki z grup przejściowych, oferujących większy zakres wagowy, ale jednocześnie zmniejszony poziom bezpieczeństwa. Im mniejszy zakres wagowy, tym lepiej konstrukcja fotelika jest dostosowana do budowy dziecka. Foteliki z grupy pierwszej umieszczamy przodem do kierunku jazdy, co stanowi zmianę w stosunku do fotelików z grupy 0+.

Grupa 2-3

Ostatnia grupa obejmuje foteliki przystosowane do przewozu dzieci o masie od 15 do 36kg. Ze względu na mały przedział wiekowy, podobnie jak poprzednio opisane foteliki, ten też jest „szyty na miarę“. Foteliki z grupy 2-3 mocowane są przodem do kierunku jazdy.

Grupy pośrednie

Istnieje także możliwość oszczędności i wybrania fotelików z grupy pośredniej. Zaliczamy do niej foteliki z grupy 0+&1 oraz z grupy 1-2-3. Charakteryzują się większym zakresem wagowym, przez co dziecko może dłużej korzystać z tego samego fotelika. Oczywiście poziom bezpieczeństwa zapewniany przez taki fotelik drastycznie spada, choć wśród producentów trwa prawdziwy wyścig zbrojeń i dostarczają oni coraz bezpieczniejsze foteliki także w grupach pośrednich. Różnica ta nie zmienia się jednak w najmniejszych kategoriach wagowych: żaden fotelik 0+ i 1 nie będzie tak bezpieczny jak fotelik z grupy 0+. Największą wadą większości z nich jest fakt, że dziecko jest usytuowane przodem do kierunku jazdy – tymczasem fundamentalną zasadą przewozu niemowlaków jest jazda w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Jeżeli chcemy się zdecydować na fotelik z większym zakresem wagowym – wybierzmy taki, który może być montowany w obu kierunkach.

Znamy grupę – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając fotelik uważnie przyjrzyjmy się elementom jego budowy. Szczególnie ważne są

– Skorupa – amortyzuje wstrząsy i uderzenia, najkorzystniejsze są modele z wysokimi i masywnymi bokami. Tzw. System safe side chroni dziecko w wypadku bocznego uderzenia

– Uprząż – szelki mogą być 3 lub 5-punktowe, spinane centralnym zamkiem (niektóre firmy oferują uprzęże zabezpieczone alarmem uruchamiającym się w razie odpięcia przez dziecko pasów). Zwróćmy uwagę na łatwą regulację długości uprzęży (na przykład za pomocą napinacza) oraz na to, czy uprzęże wyposażone są w miękkie ochraniacze chroniące przed obtarciami.

– Tapicerka – lepiej sprawdzają się ciemne kolory tapicerki – nie trzeba ich tak często prać, a plamy są mniej widoczne. Ważniejsze jest jednak, aby materiał był mocny i przewiewny, nie powodujący odparzeń. Dobrze, jeśli tapicerkę można łatwo zdjąć i wyprać.

– Montaż – zwróćmy uwagę, czy montaż jest łatwy. Niektóre foteliki wyposażone są w „sygnalizator“ informujący o tym, czy montaż bądź usadzenie dziecka jest prawidłowe. To niezwykle przydatne rozwiązanie – zwłaszcza przy pierwszym foteliku.

– Oparcia na ręce – ważne w przypadku fotelików dla starszych dzieci. Zwiększają komfort podróży jednocześnie chroniąc tułów dziecka z boków.

Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie naszych pociech. Nawet wybierając nowe foteliki z najwyższej półki na wszystkie wydamy nie więcej niż 3000zł tymczasem nasze dziecko będzie mogło bezpiecznie podróżować do 12 roku życia. To jedyne 250zł rocznie(!) zapewniające naszemu maluchowi maksymalny poziom bezpieczeństwa (oczywiście musimy do tego dołączyć naszą rozsądną jazdę, ale to temat na inny artykuł). Kupowanie tańszych fotelików pozwoli nam oszczędność rzędu 100zł rocznie, jednak czy życie naszego dziecka jest tego warte?

Joanna Kowalik