Jaki olej silnikowy wybrać?

Badania przeprowadzone przez Mobil 1 dowodzą, że tylko jeden na siedmiu kierowców samodzielnie wybiera i wymienia olej silnikowy. Zdecydowana większość klientów – 73% powierza to zadanie swoim mechanikom.

Co trzecia osoba nie wie nawet jaką markę oleju rekomenduje producent auta. Jeszcze większa grupa badanych, bo aż 37% przyznaje się do ignorowania rekomendowanej przez producenta lepkości oleju, czego konsekwencją mogą być poważne problemy z silnikiem.

Rodzaje olejów silnikowych

jaki-olej-silnikowy-wybracOlej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów znajdujących się w naszym samochodzie. Jego podstatywym zadaniem jest zmniejszanie tarcia elementów silnika, utrzymanie go w czystości i zapewnienie potrzebnej funkcji chłodzenia. Dobrej jakości olej wpływa na zmniejszenie oporów tarcia i mniejsze zużycie paliwa.

Dostępne na rynku oleje silnikowe dzielą się na oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Konwencjonalne oleje mineralne są produkowane z ropy naftowej, co ze pod względem składu chemicznego i budowy molekularnej nie zapewnia silnikowi  takich korzyści jakie daje olej w pełni syntetyczny.

Olej syntetyczny przewyższa jakością oleje mineralne i syntetyczne pod każdym względem. Przede wszystkim ma on jednolitą grubość. Jest również bardziej odporny na wysokie temperatury i nie odkładają się w postaci nagaru na wewnętrznych częściach silnika, co z wydłuża istotnie jego żywotność. Przy niskich temperaturach zachowuje płynność ułatwiając rozruch silnika zimą.

Półsyntetyki mają właściwości zbliżone do syntetyków i również znacząco wyprzedzają pod względem jakości oleje mineralne. Ich zaletą jest tańsza cena.

Jaki olej wybrać?

Przy nowych autach warto zdecydować się na najwyższą jakość, czyli olej w pełni syntetyczny. Ważne też, żeby przy wyborze oleju kierować się zaleceniami producenta pojazdu.

Jeśli jednak kupujemy auto używane, mocno wyekploatowane, a do tego nie mamy pewności jaki olej był wcześniej używany, lepiej zdecydować się na półsyntetyk lub olej mineralny. Zastosowanie oleju w pełni syntetycznego mogłoby doprowadzić do wypłukania nagarów, co ma negatywny wpływ na silnik.

Jeśli masz pewność, że mimo dużego przebiegu auto korzystało wcześniej z syntetyka, można zastosować olej tego sameo typu ale o zwiększonej lepkości.

Olej mineralny zalecany jest do samochodów kiepskiej jakości, które biorą olej w zbyt dużej ilości.

Ogólnopolskie badanie internetowe, przeprowadzono w lutym 2013 roku przez ośrodek badania opinii publicznej GfK na zlecenie producenta olejów Mobil 1. Objęło grupę 1000 polskich kierowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here