Jak zachować formę za kierownicą?

0

Czy wiesz, co wpływa na zachowanie komfortu fizycznego podczas jazdy? Jak siedzieć w samochodzie, by czuć się komfortowo?

jak zachowa forme

Bezpieczny kierowca, kierowca, który jest wypoczęty i nie jest zdenerwowany. Oznacza to, że powinnyśmy o siebie dbać na co dzień. Nie powinniśmy bagatelizować wpływu zmęczenia czy silnych emocji, które mogą nas rozpraszać. – Prowadzenie pojazdu, choć dla wielu jest codziennością, wymaga odpowiedniej formy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Sprawdź oczy

Stan zdrowia i samopoczucie kierowcy wpływają na jego zachowanie na drodze, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie ważne jest zatem zachowanie prawidłowego wzroku. To na tyle istotny element, że, według okulistów, wzrok powinno badać się co 4 lata – nawet, jeżeli od dłuższego czasu nie było z nim problemów.

Usiądź prosto

Równie istotnymi elementami co wzrok są dobra kondycja fizyczna i prawidłowa postawa ciała – zwłaszcza podczas wielogodzinnej podróży. Pamiętajmy, że osoby cieszące się dobrą kondycją mają lepszą koncentrację, ogólną wytrzymałość oraz odporność na zmęczenie. Dobra postawa ciała minimalizuje także dolegliwości związane z długim przebywaniem w jednej pozycji. – Umiejętność zachowania poprawnej postawy za kierownicą pozwala na zmniejszenie ryzyka bólu pleców – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Przed wyruszeniem w podróż nie możemy zapomnieć o ustawieniu fotela. Prawidłowe ustawienie fotela pozwoli nam na zachowanie komfortu, a także zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Podstawowa zasada mówi, że fotel nie może być ustawiony zbyt blisko kierownicy – odległość kierownicy od klatki piersiowej musi wynosić minimum 25 cm. Musimy pamiętać też, by odpowiednio dopasować wysokość zagłówka (środek głowy powinien być na jego środku) oraz odległość fotela od pedałów.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault