Jak wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Olej silnikowy spełnia wiele niezwykle istotnych funkcji w naszym aucie dlatego ważne jest, aby regularnie dokonywać jego wymiany. Czynność ta jest niezwykle prosta i można ją sprawnie przeprowadzić we własnym garażu lub też na osiedlowym parkingu.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki typ oleju silnikowego jest dedykowany dla jednostki napędowej naszego samochodu to powinniśmy zaczerpnąć tę informację z instrukcji obsługi auta. Jeżeli ktoś takowej nie posiada, możliwy jest również prawidłowy dobór oleju silnikowego przez sklepy internetowe, po uprzednim podaniu numeru VIN. Natomiast w praktyce w przypadku samochodów nie starszych niż 15 lat najczęściej wykorzystuje się oleje półsyntetyczne o klasie lepkości 10W40 lub 15W40. Jest to najczęściej spotykana klasa olejów silnikowych odpowiednia do większości rodzajów jednostek napędowych.

Gdy już uda nam się ustalić jaki rodzaj oleju silnikowego pasuje do naszego auta będziemy musieli dowiedzieć się także, ile oleju silnikowego dostaje się do zbiornika. Informacja ta podobnie łatwa będzie do wyszukania w książce serwisowej oraz w Internecie. Do samochodów osobowych najczęściej trafia ok. 4-5 litrów, stąd producenci celowo przygotowują mniej więcej takie propozycje ilościowe w swoich ofertach. Kupując nowy olej silnikowy nie kierujmy się tylko i wyłącznie aspektem ekonomicznym – poznajmy opinie innych użytkowników, przejrzyjmy w tym celu fora motoryzacyjne, gdyż droższy olej nie zawsze oznacza lepszą jakość. Bogaty wybór olejów silnikowych od renomowanych producentów w atrakcyjnych cenach można znaleźć w ofercie sklepu internetowego iParts.pl.

Gdy już mamy przygotowane wszystkie niezbędne przedmioty do sprawnego przeprowadzenia wymiany oleju w naszym aucie możemy rozpoczynać cały zabieg. W tym celu będziemy musieli przygotować dwa płaskie klucze o rozmiarach 13 i 17, pojemną miskę na stary olej oraz specjalny klucz do odkręcenia filtru oleju, który można nabyć na każdej stacji benzynowej. Cały zabieg najkorzystniej przeprowadzać jest na delikatnie rozgrzanym silniku, gdyż ciepły olej silnikowy jest o wiele rzadszy i znacznie szybciej opuszcza miskę olejową. W dalszej kolejności pod korek miski oleju podsuwamy pojemnik na zużyty olej silnikowy, odkręcamy śrubę, aby olej zaczął spływać do pojemnika. Czekamy ok. 10 minut, upewniamy się, że cały olej silnikowy wydostał się na zewnątrz po czym zabieramy się za wymianę filtra.

Otwieramy maskę i odkręcamy korek od wlewu. Pomału zaczynamy uzupełniać zbiornik nowym olejem, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi pojazdu. Gdy wlaliśmy całość, zakręcamy wlew i czekamy ok. 10 minut, aż olej rozejdzie się po układzie. Po kilkunastu minutach możemy sprawdzić aktualny stan oleju, jeżeli go brakuje to dolewamy niewielkimi ilościami. Gotowe. Stary olej silnikowy powinniśmy oddać do specjalistycznej firmy, która zajmuje się utylizacją tego typu środków chemicznych.