Jak fotografować samochód – krok po kroku

0

Jednym z najważniejszych etapów podczas przygotowywania oferty sprzedaży pojazdu za pomocą portali ogłoszeniowych jest zrobienie dobrych zdjęć samochodu. Jak więc sfotografować nasze auto, aby przyciągnęło ono uwagę potencjalnych nabywców? Pojazd ma nie tylko wzbudzić zainteresowanie, ale również zaufanie do sprzedającego. Nie ma bowiem co ukrywać – większość z nas przeglądając oferty samochodów najpierw zwraca uwagę na zdjęcia, a dopiero potem wczytujemy się w szczegółowe opisy.

jak fotografowac

Sesję fotograficzną naszego auta rozpoczynamy zatem nie z aparatem, a z odkurzaczem w rękach. Usuwamy wszystkie śmieci – puste pojemniki po płynach, ścierki, chusteczki, butelki itp. Następnie odkurzamy – fotele, siedzenia, kokpit oraz bagażnik. Potem zabieramy się za wyczyszczenie siedzeń i wykładzin – tak by przywrócić im dawny blask.

Bez wątpienia pomogą nam w tym wszystkim odpowiednie kosmetyki samochodowe, zwłaszcza te wykorzystujące nanotechnologię. – Nanocząsteczki działają na poziomie molekularnym i wnikają głęboko w strukturę czyszczonych elementów – wyjaśnia Marek Skrzypczyk, specjalista marki MaxMaster. Tworzą one na podłożu niewidzialną powłokę, która znacznie skuteczniej, w porównaniu do zwykłych kosmetyków samochodowych, odpycha cząsteczki wody, kurzu i usuwa wszelkie zabrudzenia. Pomyślmy więc o zakupie mleczka do kokpitu, płynu do prania tapicerki samochodowej i dywanów, a także płynu do mycia szyb. Warto pomyśleć także o zakupie neutralizatora zapachów.

Nie musisz mieć lustrzanki

Gdy wnętrze pojazdu jest już lśniące, możemy przystąpić wreszcie do fotografowania. Ale co ze sprzętem? Bez obaw. – Trzymając się kilku prostych zasad, można zrobić dobrej jakości zdjęcia nawet standardowymi aparatami kompaktowymi – zapewnia Michał Szmyd, zawodowy fotograf. Priorytetową kwestią jest dobre oświetlenie wnętrza pojazdu, dlatego zdjęcia najlepiej robić w możliwie słoneczny dzień (aczkolwiek nie pod słońce) tak, aby uniknąć potrzeby stosowania lampy błyskowej. – Użycie flesza w prostym aparacie fotograficznym przynosi zazwyczaj mizerny efekt – kolory są blade, powstają niepotrzebne cienie, a na wprost padania światła z lampy pojawia się rozbłysk na świeżo wypolerowanym kokpicie lub przedniej czy bocznych szybach – dodaje Szmyd.

Zadbaj o lakier

Równie ważny wygląd wnętrza jest wygląd karoserii naszego auta, dlatego nie możemy zapomnieć o doprowadzeniu jej do stanu używalności. Musimy zatem pamiętać o dokładnym umyciu i wypolerowaniu karoserii – zwykłe opłukanie wodą tym razem nie wystarczy. Do listy zakupów dopisujemy zatem szampon samochodowy z woskiem lub wosk w płynie.

A co ze scenerią do zrobienia zdjęć? Zdjęcia powinnyśmy wykonać na otwartej przestrzeni, tak żeby nasz pojazd nie sąsiadował z innymi autami. Może to być nawet pusty parking przed centrum handlowym.

Przystępujemy zatem do fotografowania naszego auta. –Podobnie jak w przypadku robienia zdjęć wnętrza, również fotografując auto z zewnątrz unikajmy używania lampy błyskowej, której światło niepotrzebnie odbijałoby się od wypolerowanej karoserii, a kolory byłyby wyblakłe – radzi Michał Szmyd. Jeżeli sprzyja nam pogoda i mamy taką okazję, starajmy się robić zdjęcia w godzinach południowych lub wczesno-popołudniowych – wtedy bowiem światło słoneczne najlepiej oświetla nasz pojazd.

Dobrze wykadruj

Samochód fotografujemy z każdej strony, nie zapominając również o zdjęciach 2/3, a więc prezentujących nasze auto pod odpowiednim kątem zarówno od przodu (lub tyłu), jak i z boku. Szczególnie atrakcyjnie samochód prezentuje się na zdjęciach zrobionych na wysokości maski. – Kadrujmy w taki sposób, aby cały pojazd zmieścił się na zdjęciu – dodaje fotograf. Zróbmy kilka zdjęć całości, stopniowo przechodząc do szczegółów. Pokażmy z bliska to, co atrakcyjne, np. stylowe felgi, jak i to, co nieatrakcyjne, np. zarysowania czy ogniwa korozji.

O tym, czy warto poprawiać zdjęcia w programie graficznym zdecydujemy później. Można wprowadzić lekkie modyfikacje jasności oraz kontrastu fotografii, które mogą uatrakcyjnić dane zdjęcie. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić i nie wypaczyć rzeczywistych kolorów karoserii czy tapicerki.

Dobre zdjęcia powinny zwrócić uwagę na nasze ogłoszenie i zainteresować osoby planujące zakup auta. Na nic się one jednak nie zdadzą, jeżeli nie będą uzupełnione o pełny i konkretny opis stanu pojazdu i jego parametrów technicznych. Tylko kompleksowe ogłoszenie, zawierające jedno i drugie, pomoże nam odnieść sukces i zachęcić potencjalnych nabywców naszego samochodu.