Gdy z samochodu robi się piekarnik…

0

Gdy temperatura na dworze sięga 30 stopni, wnętrze samochodu może się nagrzać nawet do 60 stopni! To temperatura, która może być groźna dla naszego zdrowia…

Wzrost temperatury wewnątrz pojazdu związany jest z ilością nasłonecznienia. Im dłużej więc samochód pozostaje wystawiony na działanie promieni słonecznych, tym wyższa temperatura będzie panowała w środku. A to sprawia, że już przy temperaturze 20 stopni, wnętrze może stać się na tyle rozgrzane, że trudno będzie się nam skoncentrować.

Pamiętajmy wiec, że nawet jeśli temperatura na zewnątrz nie jest bardzo wysoka, temperatura wewnątrz może wzrosnąć do wartości, jakiej się nie spodziewamy. Wszystko przez to, że samochód wystawiony jest na działanie promieni słonecznych. Przebywanie w tak nagrzanym samochodzie może być groźne dla naszego zdrowia. Pamiętajmy wiec, by pod żadnym pozorem nie pozostawiać w środku małych dzieci ani zwierząt.

Jak się bronić przed tak nieznośnym upałem wewnątrz auta? Czy uchylenie okna jest dobrym pomysłem? Nie do końca. Po pierwsze, nie jest to rozsądne rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa. Po drugie zaś wymiana powietrza w stojącym samochodzie nie odbywa się zbyt szybko, niewiele to zatem pomoże.

Lepszym sposobem będzie pozostawienie samochodu w cieniu. Jeżeli wiemy, że na dłuższy czas pozostawimy samochód warto poświęcić kilka minut i znaleźć miejsce, do którego nie dochodzą promienie słoneczne. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, po wejściu do nagrzanego samochodu otwórzmy wszystkie okna i poczekajmy, aż temperatura wewnątrz się obniży.

Fot. MRGT, foter.com