Enrico Pavoni – architekt motoryzacji

Wielka motoryzacyjna osobowość, szef Fiat Auto Poland – Enerico Pavoni. Człowiek, który przez 30 lat był synonimem marki Fiat.

Urodzony w Rzymie, do Polski przywiązany

Od 1969 nierozerwalnie złączył się z Fiatem. Przygodę życia rozpoczął w Turynie, skąd po 9 latach przeniósł się do Polski. Wraz z przeprowadzką awansował, zostając szefem przedstawicielstwa marki w kraju, którą utrzymał do 1995 roku, aby potem stanąć na czele zarządu spółki. Od początku miał ogromny wkład w rozwój firmy. Przyczynił się on do trzech spółek z udziałem Skarbu Państwa i kapitału Fiata – były to: Fiat Auto Poland zajmująca się produkcją samochodów, Magneti Marelli – produkcją komponentów samochodowych i Teksid Poland – metalurgią. Później pojawiły się kolejne inwestycje oraz nowe firmy należące do koncernu.

Enrico Pavoni był mocno zaangażowany we wszystkie przedsięwzięcia nie tylko Fiata, czego dowodem są pełnione stanowiska oraz osiągnięcia – od prezesury w Polskim Związku Motoryzacji i Artykułów przemysłowych, aż po stanowisko wiceprezydenta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, członka Komitetu Konsultacyjnego Włoskich Przedsiębiorców przy Ambasadzie Republiki Włoskiej w Warszawie, członka Rady Powierniczej Akademii im. Leona Koźmińskiego, a także członka Konwentu Politechniki Warszawskiej.

Enrico to człowiek instytucja, który za swoje dokonania został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami. Za swoją działalność na rzecz polskiej gospodarki otrzymał od prezydenta Lecha Wałęsy Odznakę Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a także prezydent Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Warto wspomnieć również o wyróżnieniu przez Forbsa i kandydaturze na Dyktatora.

Enrico i Fiat tworzyli swoisty romans, a nawet styl życia. Dzięki niemu Polska może pochwalić się fabryką w Tychach, produkcją najnowszych modeli oraz wieloma udanymi inwestycjami. 

Tekst: Angelika Rusiecka