Dojedź bezpiecznie do celu

0

Kontynuujemy nasz cykl „Bądź bezpieczna” tworzony we współpracy z Autofederacją. Jak podróżować, gdy czeka nas długa trasa?

Pani Agnieszka Zydroń, ambasador Autofederacji opisuje jak bezpiecznie i bez uszczerbku na zdrowiu dotrzeć do celu.

Zastanawiając się nad tak prostą, a zarazem tak ważną sprawą, jak bezpieczny dojazd do domu nie chciałabym podawać tak oczywistych prawd, jak to, że nie do pomyślenia jest wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu, narkotyków i jakichkolwiek środków mających wpływ na reakcje naszego organizmu. Oczywiste jest także posiadanie sprawnego samochodu i opon dostosowanych do pory roku. Dzisiaj zdecydowanie lepiej czuję się, kiedy podzielę drogę na kilka odcinków

Powiem jednak, z jakich ja osobiście korzystam drobnych zasad, żeby dojechać bezpiecznie do domu. Wczoraj przejechałam 1200 km i podczas drogi zastanawiałam się nad swoimi nawykami, które pomagają mi komfortowo i bezpiecznie podróżować. Mam kilka bardzo prostych czynności, które wydają się zbyt oczywiste, a jednak bardzo pomagają w trasie. Zawsze mam w samochodzie na przebranie wygodne buty, które ubieram, kiedy wsiadam za kierownicę. Nie jeżdżę w butach na wysokich obcasach, choć wiem, że wiele kobiet nie ma z tym problemu. Ja jednak czuję się zdecydowanie bezpieczniej, kiedy mam wygodne, płaskie obuwie podczas jazdy. Kiedyś wybierając się w długą trasę chciałam jak najszybciej dojechać do celu, więc rezygnowałam z częstych przystanków. Dzisiaj zdecydowanie lepiej czuję się, kiedy podzielę długą drogę na kilka odcinków.

Kiedy czuję się zmęczona, natychmiast zatrzymuje się, spaceruję chwilę na powietrzu, piję kawę, wodę mineralną, troszkę się poruszam i po kilkunastu minutach czuję się gotowa na spokojne pokonywanie dalszej drogi. Dotlenienie organizmu dodaje nowej porcji energii, dlatego warto robić regularne postoje. Zawsze, kiedy zaczyna boleć mnie głowa, staram się dużo pić w drodze, ponieważ nawodnienie jest bardzo ważne. Warto także naciskając pedał gazu pomyśleć przez moment, czy pośpiech jest tak konieczny. Mniejsza prędkość zawsze daje nam większe szanse przeżycia podczas wypadku i dobrze jest mieć tego świadomość. Myślę, że każda kobieta powinna znaleźć kilka swoich sposobów na bezpieczne dojechanie do celu, zawsze jednak pamiętając o fundamencie: trzeźwości, wypoczęciu i skupieniu na drodze. – Agnieszka Zydroń, ambasador Autofederacji.

Pani Agnieszka ma za sobą wypadek samochody i wiele lat rehabilitacji, a teraz postanowiła włączyć się w akcję propagującą trzeźwość i świadomość kierowców. Bądź bezpieczna i podczas dłuższych tras (i nie tylko) stosuj się do poniższych zasad:

  • Prowadź samochód w wygodnych butach (możesz wozić jedną parę butów w samochodzie, aby nie musieć o nich pamiętać za każdym razem),
  • podziel trasę na kilka krótszych odcinków,
  • rób regularne przystanki,
  • nawadniaj organizm, najlepiej wodą mineralną,
  • zwolnij,
  • stosuj zasadę ograniczonego zaufania,
  • gdy czujesz, że jesteś zmęczona, boli cię głowa – zatrzymaj się!