Bezpieczna podróż w ciąży

0

Ryzyko wypadku dla kierowcy-kobiety w ciąży jest znacznie wyższe. Powodem są głównie szalejące hormony, niejednokrotnie powodujące mniejszą niż zwykle stabilność emocjonalną.

Kobiety w ciąży szybciej też się męczą, przez co mogą mieć problemy z koncentracją. Często też występuje senność lub zawroty głowy, szczególnie niebezpieczne podczas prowadzenia samochodu. Coraz większy brzuch i intensywne ruchy dziecka także nie ułatwiają skupienia się na jeździe. Aby dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego podróżowania w czasie ciąży specjaliści z Volvo zbudowali manekina ciężarnej kobiety. Model kobiety w 36 tygodniu ciąży jest naładowany elektroniką i ma zamontowane urządzenia symulujące płód, łożysko i płyn owodniowy.

Zapnij pasy

Przepisy o ruchu drogowym mówią, że kobiety w widocznej ciąży zwolnione są z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Tymczasem poważne urazy są zazwyczaj wynikiem tego, że ciężarna nie zapięła pasów bądź zapięła je niewłaściwie. Badania udowadniają bowiem, że dobrze zapięty pas trzypunktowy najlepiej chroni mamę i dziecko. Ryzyko urazów maleje wtedy aż o połowę!

Aby dobrze zapiąć pasy bezpieczeństwa należy zdjąć obszerne ubrania – pas powinien znajdować się jak najbliżej ciała. Pas biodrowy należy przeciągnąć nad udami, aby leżał płasko pod brzuchem. Pas piersiowy należy ułożyć między piersiami aż do boku brzucha i dociągnąć. Nie wsuwaj go pod ramię ani za plecy. Nie dopuszczaj też do jego skręcenia, aby uniknąć ryzyka, że nie wytrzyma napięcia i zerwie się przy zderzeniu. Zwróć też uwagę, aby pas był właściwie napięty, bez żadnych „luzów”. Warto kupić adapter do pasów dla kobiet w ciąży, który utrzymuje jego dolną część poniżej brzucha.

Nie warto też wyłączać poduszki powietrznej, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla ciebie i dziecka. O ile jest stosowana w parze z pasami bezpieczeństwa.

Zadbaj o pozycję

Przede wszystkim kierownica nie może uciskać brzucha. Musisz trochę się odsunąć, ale tak, by twoja sprawność motoryczna nie była ograniczona. Powinnaś też bez trudu sięgać pedałów, a jednocześnie brzuch nie może powodować mniejszej swobody ruchów, która jest szczególnie istotna. Uważaj, aby nie odsunąć fotela za bardzo i nie zacząć pochylać się w przód. Plecy powinny przylegać do oparcia aby nie powodować dodatkowego obciążenia kręgosłupa, a ramiona powinny być prawie wyprostowane. Ręce trzymaj umieszczone na kierownicy tak, by lewa dłoń znajdowała się między godziną 9 a 10, prawa między 2 a 3 (wyobraź sobie, że kierownica to zegar). Jeśli w aucie jest taka możliwość, przesuń kierownicę nieco w górę – będziesz mogła przysunąć fotel nieco bliżej.

Nie zapominaj o zagłówku!

Większość kierowców nigdy go nie ustawia. Tymczasem gdy dochodzi do wypadku, siła bezwładności najpierw pcha jadącego do przodu, po czym ciało jest gwałtownie odrzucane w tył. Zagłówek jest wtedy jedyną ochroną dla kręgosłupa szyjnego. Jeżeli środkiem głowy dotykasz środka zagłówka oznacza to, że jest on ustawiony prawidłowo.

Jeżeli nie musisz kierować, wybierz tylną kanapę. Fotel pasażera obok kierowcy jest najbardziej zagrożonym miejscem w samochodzie. Układ stref zgniotu sprawia, że najbezpieczniejsze jest środkowe miejsce na tylnej kanapie, o ile oczywiście jedziemy z zapiętymi pasami. Gdy jednak to ty jesteś kierowcą i podróżujesz w czasie ciąży pamiętaj, aby zaplanować trasę tak, aby jak najmniej czasu spędzić za kierownicą. Staraj się nie stać zbyt długo w korkach, unikaj też bardzo wyboistych i bardzo dziurawych dróg.