Bądź widoczna!

0

Niestety nawet najbardziej przejrzyste szyby nie zapewnią dobrej widoczności, jeśli nie zadbamy o czyste reflektory.

sprawne wiata

O regularnym czyszczeniu świateł powinnyśmy pamiętać cały rok, a szczególnie w czasie opadów deszczu i śniegu. Nie zapominajmy też o przepalonych żarówkach, które powinny być wymieniane na bieżąco. Pamiętajmy również, że reflektory ulegają zabrudzeniu także gdy panuje słoneczna pogoda, dlatego regularnie czyszczone powinny być wszystkie światła – zarówno przednie jak i tylne.

W okresie jesienno – zimowym, dodatkowo bardzo przydatne mogą okazać się światła przeciwmgłowe, dlatego ich działanie także powinnyśmy skontrolować.

Dlaczego czyste światła są tak ważne? Zanieczyszczone, ograniczają widoczność i pole widzenia kierowcy. A ograniczona widoczność prowadzi do opóźnionej reakcji. Samochód z poprawnie działającym oświetleniem jest widoczny na drodze z dużo większej odległości. Zabrudzone reflektory mogą okazać się groźne zwłaszcza po zmierzchu i podczas jazdy w tunelu. Czyste światła ułatwiają również innym uczestnikom ruchu wcześniejsze spostrzeżenie nadjeżdżającego z przeciwka pojazdu.

Przypomnijmy, że Ustawa prawo o ruchu drogowym przewiduje, że za zakryte światła (w tym brudne) grozi mandat do 200 zł. To samo tyczy się m.in. tablic rejestracyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here