Apteczka malucha

0

By oszczędzić sobie nerwowych sytuacji na wakacjach, gdzie mamy przecież się zrelaksować i odpocząć, lepiej pomęczyć się trochę przez wyjazdem zaopatrzyć się w podstawowe leki i środki pierwszej pomocy. Apteczka powinna zawierać wszystkie rzeczy jakie mogą się przydać, a przy tym zajmować niewiele miejsca. O czym zatem powinnyśmy pamiętać?

W pierwszej kolejności musimy zapakować leki przyjmowane na stałe przez dziecko. Lekarstwa te mają to do siebie, że działają tylko wtedy, kiedy są przyjmowane regularnie. Wyjazd wakacyjny zatem nie może stanowić przesłanki ku temu, by przerwać branie takich leków.

Maluchy znane są ze swojej rychliwości i chęci poznawania świata. Często dochodzi więc do różnego rodzaju okaleczeń ciała. Koniecznie musimy zatem mieć ze sobą środki do miejscowego odkażania skóry (np. gaziki dezynfekujące), kilka rodzajów bandażów i plastrów . Plastry najlepiej takie z opatrunkiem jak i bez. Zwykle w wypadku drobnej rany posiłkujemy się także niezawodną wodą utlenioną , która stanowi nieodłączny element każdej wakacyjnej apteczki. Czasami niestety, ze względu na słabszy organizm, dziecko może złapać jakieś przeziębienie , nie zapomnijmy zatem o odpowiednich lekach (np. Rutinoscorbin, Witamina C).

Poza tym, w samochodowej apteczce na wyjazd zawsze warto posiadać leki na:
– gorączkę (np. Paracetamol, Bufenik),
– ból gardła (np. Tantum Verde),
– katar (np. sól fizjologiczna),
– kaszel (np. Stodal),
– wzdęcia (np. Espumisan),
– biegunkę (np. Smecta),
– świąd (np. Fenistil).

Dziecko w czasie wakacji będzie z pewnością podatne na działanie promieni słonecznych, warto się zatem wyposażyć w kremy z odpowiednim filtrem, które zabezpieczą nasze dziecko przed oparzeniami słonecznymi i pozwolą mu bezpiecznie przebywać na powietrzu. Jeżeli już jednak doszło do zmian skórnych wywołanych wysokimi temperaturami, pomocne nam będą środki na oparzenia słoneczne i cieplne (np. Panthenol), a także krem przeciw odparzeniom (np. Sudocrem). Środki te mogą także pomóc w przypadku ukąszenia przez owada. A skoro już mowa o owadach, pamiętajmy o preparatach odstraszających komary (np. Off), znanych w końcu są ze swojej uciążliwości…

Jeżeli dziecko ma skłonności do uczuleń, zabierzmy ze sobą leki przeciwalergiczne , a także wapno , które jest w takich przypadkach bardzo pomocne. Gdy dziecko źle znosi podróże, pamiętajmy o lekach przeciw chorobie lokomocyjnej (np. Aviomarin). Z środków o których zwykle się nie pamięta, a które warto ze sobą wozić i które nie zajmuję dużo miejsca, warto się także wyposażyć w termometr, pęsetę, małe nożyczki i strzykawkę .

Szczegółowy skład apteczki powinien być oczywiście uzależniony od rodzaju wyjazdu, jego długości i charakteru. Niemniej są pewne uniwersalne sytuacje, które mogą się przydarzyć gdziekolwiek spędzamy wakacje. Pamiętajmy także, że zabrane przez nas preparaty służyć będą jedynie do leczenia doraźnego, w przypadku konieczności specjalistycznej pomocy powinnyśmy oczywiście skonsultować się z lekarzem.