21 C
Warszawa
środa, Lipiec 18, 2018

Jak uniknąć przebicia opony?

0

Ryzyko przebicia opony występuje przez cały rok, jednak będąc odpowiednio przygotowanym możesz znacznie je ograniczyć lub nawet zupełnie wyeliminować. Przebicie opony spowodowane zwykle przez leżące na drodze gwoździe, śruby lub ostre kamienie to najczęściej występujący rodzaj uszkodzenia ogumienia.  

Polskie drużyny na Shell Eco-marathon 2018

0

W niedzielę zakończyła się 34. edycja Shell Eco-marathon, który po raz trzeci odbył się w ramach festiwalu innowacji energetycznych „Make the Future Live” w Londynie. W tym roku wzięło w nim udział ponad 140 zespołów z całej Europy. Wśród nich znalazło się aż 7 polskich drużyn. W zawodach zwycięża bolid, który na 1 litrze paliwa pokona najdłuższą odległość.

Selfie w aucie? – sprawdź co może cię spotkać!

0

Według danych policji co roku 57% ofiar wypadków drogowych ginie w wypadkach spowodowanych przez kierowców poniżej 24 roku życia. Tymczasem z badania przeprowadzonego na zlecenie Forda wynika, że jedna na cztery młode osoby robi sobie „selfie” podczas prowadzenia auta. Niemal połowa ankietowanych natomiast przyznaje się do korzystania podczas jazdy ze smartfona w celu zrobienia zdjęcia.

Jazda po alkoholu, a miejsce i rodzaj prowadzonego pojazdu

0

jazda pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. To, czy zostanie ono zakwalifikowane jako przestępstwo czy wykroczenie, zależy od poziomu alkoholu wykrytego u kierowcy. W wymierzeniu kary nie bez znaczenia pozostaje także kwestia tego, jaki rodzaj pojazdu on prowadził oraz gdzie doszło do zatrzymania, kolizji lub wypadku. Okazuje się, że przepisy jasno to regulują, jednak jak to w życiu, często sytuacja nie jest tak oczywista, jakbyśmy się mogli tego spodziewać. Artykuł powstał we współpracy z autowatch.pl – producentem blokad alkoholowych.

Jazda po alkoholu – jaki pojazd prowadziłeś?

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest pojazd, co się kryje pod tym pojęciem. Otóż w świetle prawa jest to urządzenie, które jest przystosowane do tego, aby  poruszać się na lądzie, w wodzie, bądź też w powietrzu. Można nim przewozić osoby lub
rzeczy, albo też wykonywać prace. W ostatnim przykładzie chodzi np. o koparkę. Pojazdy
dzielimy na mechaniczne (wprawiamy je w ruch za pomocą silnika) oraz niemechaniczne,
czyli takie jak na przykład rower. Kodeks karny jest znacznie łagodniejszy dla kierowców,
którzy prowadzą pojazdy z tej drugiej grupy.

Jazda pod wpływem alkoholu, a ruch pojazdów

I teraz kwestia miejsca prowadzenia pojazdu. Ta jest zasadniczo bardzo ważna i stanowi jeden z głównych elementów, który warunkuje wykroczenie z przepisu art. 87 kodeksu wykroczeń, czyli jazdę pod wpływem alkoholu. Wiele zależy od tego, czy prowadziliśmy wspomniany pojazd w ruchu lądowym, powietrznym czy wodnym. Często bardzo dużo wątpliwości budzi jasne określenie, czy pojazd znajdował się w ruchu lądowym. I tak prawo o ruchu drogowym przyjmuje, że dzieje się tak w przypadku pojawienia się pojazdu na drodze publicznej. Sytuacja staje się skomplikowana wówczas, gdy jest on prowadzony po drodze, która (chociażby teoretycznie) nie jest drogą publiczną. Okazuje się bowiem, że Sąd Najwyższy może również uznać ją za ruch lądowy. Podobnie dzieje się w przypadku m.in. terenów budowlanych, przemysłowych czy lotnisk – słowem – wszystkich, w obrębie których odbywa się lokalny lub ogólny ruch pojazdów. W grę wchodzą więc także np. parkingi przed sklepami.

Nie tak oczywiste są także określenia ruchu morskiego. Mowa tu nie tylko ogólnodostępnych wodach, ale także ciekach wodnych (które stanowią własność prywatną), czyli – wszystkich wodach na których powadzony jest ogólnie ruch wodnych pojazdów.

Odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu może oznaczać zarówno grzywnę, areszt, jak i zakaz ich prowadzenia. Warto wiedzieć jednak, że kodeks wykroczeń nie wskazuje wprost, które z pojazdów ma on obejmować. Polityka karna nakazuje jednak wydanie orzeczenia na ten, który kierowca prowadził w stanie nietrzeźwości. W zależności od sytuacji, można jednak starać się warunkowe umorzenie postępowania czy też o blokadę alkoholową.

Delo wprowadza na Polski rynek nową markę produktów

0
oleje delo
mat. prasowe

Chevron Lubricants wprowadził zmiany w swoim portfolio produktów dedykowanych polskim kierowcom, rolnikom oraz przemysłowi. Teraz będą one sprzedawane w całej Europie pod nową marką – Texaco Delo. Jednocześnie marka po raz pierwszy wprowadza w tym regionie pełną gamę produktów komercyjnych i przemysłowych pod wspólną nazwą Delo.

Toyota zainwestuje 170 mln dolarów w produkcję Corolli 12. generacji w fabryce w Missisipi

0

Toyota ogłosiła, że zainwestuje 170 milionów dolarów w stanie Missisipi w uruchomienie produkcji nowej Corolli, zaprojektowanej w technologii Toyota New Global Architecture (TNGA). Nowe linie produkcyjne Corolli 12. generacji powstaną w Toyota Motor Manufacturing Missisipi w Blue Springs.

Jeep Adventure – niezwykła wystawa marki Jeep® w MotorVillage Champs-Elysées w Paryżu

0
Jeep Adventure – niezwykła wystawa marki Jeep® w MotorVillage Champs-Elysées w Paryżu
Jeep Adventure – niezwykła wystawa marki Jeep® w MotorVillage Champs-Elysées w Paryżu

Nowa wystawa w całości poświęcona w całości gamie Jeepa® została otwarta w samym sercu Paryża. Jeep Adventure, zajmująca do połowy lata wszystkie pięć pięter MotorVillage Champs-Elysées, opowiada historię i ewolucję marki legendarnych SUV-ów i prezentuje najnowszą linię jej produktów. Po raz pierwszy cały kompleks MotorVillage został całkowicie przejęty przez Jeepa.

Volkswagen zelektryfikuje swoje samochody

0

Volkswagen planuje wprowadzić elektryczne układy napędowe do najpopularniejszej klasy aut – kompaktów. Wyposażając Golfa ósmej generacji w oszczędne i innowacyjne hybrydowe zespoły napędowe marka z Wolfsburga wkracza w epokę zupełnie nowych układów napędowych. W kolejnych etapach krok po kroku zostanie zelektryfikowana niemal cała paleta modeli. Pierwszy raz tego rodzaju przyszłościowe rozwiązanie Volkswagen prezentuje podczas odbywającego się w Wiedniu sympozjum na temat silników – jednego z najważniejszych na świecie kongresów poświęconych współczesnej i przyszłej technice samochodowej.

Kolejna fala podwyżek cen paliw. Powód? Słaby złoty

0

Już za kilka dni benzyna i olej napędowy na polskich stacjach wyraźnie podrożeją. Jednak tym razem nie będzie to efekt wyższej wyceny paliw na świecie. Głównym winowajcą jest złoty, wyraźnie słabnący w relacji do dolara – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Honda Accord po zmianach


Na amerykański rynek wchodzi odmłodzona Honda Accord. Jej premiera odbyła się podczas specjalnej ceremonii zorganizowanej w Dolnie Krzemowej.

Najnowsze artykuły