5 najlepszych aut dla rodziny

Samochód rodzinny musi sprawdzać się w różnych okolicznościach. Zarówno wtedy, gdy wozimy nim dzieci, jak i wtedy, gdy jedziemy do pracy, czy na większe zakupy. Auto powinno także nadawać się na krótki wypad za miasto i zapewniać wygodę w czasie dłuższych wyjazdów wakacyjnych. W oparciu o doświadczenie ekspertów firmy Autotesto, wybraliśmy 5 modeli aut rodzinnych. Spodobają się tym, którzy cenią sobie aktywne życie, a od auta oczekują wszechstronności.

Wygoda dla większej rodziny

FORD-MONDEOFord Mondeo MkIV ma obszerne wnętrze, bogate wyposażenie, ładny design i świetne materiały. Oprócz kombi do wyboru są także sedan i praktyczny liftback. Zawieszenie zostało zaprojektowane tak, by dawać jak największy komfort. W tym samochodzie nawet dalekie podróże są przyjemne, ale auto sprawdzi się także w mieście. Ten model to znakomite rozwiązanie dla rodziny.
 
Ford Mondeo MkIV ma jednak także pewne wady. – Szwankować może przekładnia kierownicza i elektronika silnika – mówi Grzegorz Łoboda, współwłaściciel firmy Autotesto. – Kłopotliwa jest też wymiana żarówek. Natomiast w dieslach problemy może sprawiać filtr DPF i koło dwumasowe.

Przeszkodą może być także cena Forda Mondeo, która dochodzi do 30 tys. zł. Tańszą alternatywą z tego segmentu jest Opel Vectra C – samochód przestronny, wygodny i mało kłopotliwy w eksploatacji.

Król przestrzeni

Dacia-Logan-MCVWygląd Dacii Logan MCV nie jest może nadzwyczajny, ale ten samochód ma kilka niewątpliwych zalet z punktu widzenia rodziny. Wygodnie mieści 7 osób, a bez pasażerów jest w stanie zabrać aż 2350 litrów bagażu. Atutem tego modelu jest też prosta konstrukcja. To ułatwia naprawy. Poza tym użytkownicy tego auta nie narzekają na awaryjność.

Dacia sprawdza się także w dalekich trasach. Zawieszenie nie jest może najbardziej komfortowe, ale też nie daje się we znaki. Dobrym rozwiązaniem dla bardziej wymagających rodzin wielodzietnych może być Ford S-Max. Również oferuje 7 miejsc, jest przestronny i świetnie wygląda. Kosztuje jednak dużo więcej niż Dacia Logan MCV.

Auto dużego formatu

MERCEDES-BENZ-KLASY-E-W210BMW Serii 5, Mercedes Klasy E czy Audi A6 jako auto rodzinne? Okazuje się, że jeszcze w segmencie Premium można znaleźć ciekawą propozycję. Każdy z tych samochodów wyróżnia się świetnymi materiałami, łatwym dostępem do części zamiennych i dużą ilością przestrzeni. Z punktu widzenia potrzeb rodziny jeszcze jedną poważną zaletę ma Mercedes E W210, który w wersji kombi oferuje 600-litrowy bagażnik.

W przystępnej cenie znajdziemy tylko kilkunastoletnie egzemplarze Mercedesa E W210. – To nie będą samochody pierwszej świeżości, więc mogą sprawiać pewne problemy – mówi Grzegorz Łoboda. – W przypadku Mercedesa kłopotliwe może być stukające zawieszenie, wadliwa elektronika i korozja.

Sporo egzemplarzy będzie miało za sobą różne kolizje. Nie musi nas to odstraszać, ale zanim zdecydujemy się na takie auto, warto je sprawdzić na stacji diagnostycznej lub skorzystać z usług ekspertów Autotesto.

Na trudne warunki

TOYOTA-RAV4-IIToyota RAV4 cieszy się znakomitą opinią. W rankingach niezawodności od lat znajdziemy ją na czołowych pozycjach. Jest przestronna i wygodna. Poza tym oferuje wysoko położony fotel kierowcy, a dzięki temu szerokie pole widzenia. Wysokie zawieszenie daje także poczucie bezpieczeństwa.

Ten samochód ma jednak pewne wady – Drobne problemy sprawia elektronika i zabezpieczenie antykorozyjne – zauważa Grzegorz Łoboda. – Zawieszenie tych aut też nie kocha naszych dróg, a diesel D-4D jest wrażliwy na słabą jakość paliwa.

Toyota RAV4 dobrze sprawdzi się w roli rodzinnego samochodu, zwłaszcza jeśli często poruszamy się po ciężkim terenie lub zimą jeździmy po nieodśnieżonych drogach. To dobry wybór zwłaszcza dla tych rodzin, które cenią sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Praktycznym rozwiązaniem w tym aucie jest przesuwana tylna kanapa. Toyota RAV4 ma jeszcze jedną poważną zaletę: wraz z wiekiem niewiele traci na wartości.

Solidność i funkcjonalność zawsze w cenie

skoda-octaviaŠkoda Octavia II to najlepszy wybór wśród rodzinnych kompaktów. Nie jest to może auto efektowne ani z zewnątrz, ani w środku, ale jest za to całkiem przestronne. Pod tym względem bije na głowę nawet niektóre auta z wyższego segmentu. Poza tym ma jeszcze kilka innych zalet.

– To trwała konstrukcja, w sam raz na nasze drogi – mówi Grzegorz Łoboda. – Ma wytrzymałe zawieszenie, elektronika nie sprawia raczej poważniejszych problemów, a zabezpieczenie antykorozyjne jest wzorowe.

Koszty eksploatacji i serwisu Škody Octavii II są nieduże. Do tego auta jest mnóstwo tanich zamienników. Jaki silnik wybrać? Eksperci polecają przede wszystkim diesel 1.9TDI lub silnik benzynowy 1.6l. Oba są sprawdzone i trwałe.

Jaki samochód będzie najlepszy dla rodziny? Wszystko zależy od jej oczekiwań i potrzeb. Jedne modele sprawdzają się w dłuższych trasach, inne w trudniejszym terenie, a jeszcze inne lepiej nadają się do eksploatacji w mieście. Rynek wtórny to bardzo szeroka oferta aut. Trzeba jednak pamiętać, że wybór właściwego modelu to nie wszystko. Nawet jeśli cieszy się dobrymi opiniami, to ostatecznie liczy się przede wszystkim stan konkretnego egzemplarza. Jeśli znajdziemy odpowiadający nam samochód, to przed zakupem warto sprawdzić go na stacji diagnostycznej.